|

Aerial Yoga – oderwij się od ziemi

Dlaczego warto wybrać się na zajęcia Aerial Yoga? Podpowiada Justyna Miesiak, instruktorka.

1.Aerial Yoga stosunkowo niedawno została wprowadzona w życie. Zapoczątkował ją Christopher Harrison, który połączył jogę, pilates, balet oraz taniec z użyciem hamaka w jedną dyscyplinę.

2. Aerial Yogę można dopasować do możliwości każdego człowieka. Może być ona bardzo wydolnościową formą ruchu, wymagającą rozciągnięcia, dużej świadomości ciała, zaangażowania mięśni i wzmocnienia ich, ale także może pełnić funkcję relaksacyjno-terapeutyczną, ponieważ hamak pomaga odciążyć obolałe stawy, zdekompresować kręgosłup, rozluźnić niektóre przeciążone partie mięśni, a zarazem uspokoić, wyciszyć i zrelaksować. Dzięki delikatnemu bujaniu możemy poczuć się jak małe dziecko w macierzy, a przełamując strach, wchodząc w niektóre pozycje, przełamujemy blokady umysłu i nabieramy energii życiowej. Dzięki dużej ilość pozycji odwróconych mocno dotleniamy umysł, rozbudzamy ogień życia i „naładowujemy się” endorfinami. Wszystko zależy od poziomu i charakteru zajęć, ale każdy może znaleźć „coś” dla siebie.

3. Zajęcia, które prowadzę, są przeważnie na poziomie średniozaawansowanym. Zależy mi, by większość osób mogła wynieść „coś” dla siebie. Pierwsza część zajęć to głównie pozycje rozciągająco-wzmacniające, przygotowujące i rozgrzewające ciało do drugiej części, czyli tzw. latania. Są to głównie pozycje, w których używamy hamaka, ale nie odrywamy się od ziemi, uczestnicy oswajają się z szarfą, dopasowują do swojego ciała. Dopiero w drugiej części zajęć staram się wprowadzać pozycje w zawieszeniu.

4.  Hamak – ze względu na swój charakter – wymaga częstego podciagania się, a przechodzenie z pozycji w pozycję uczy nas pracy z mięśniami głębokimi, które stabilizują postawę i są odpowiedzialne za prawidłową sylwetkę oraz równowagę w ciele. Hamak zarazem rozciaga i wzmacnia mięśnie, a jego szczególną zaletą jest fakt, że dotlenia, odciąża i dekompresuje kręgosłup, z którym większość z nas ma problemy.

5. Na Zachodzie często uważa się, że joga jest dyscypliną wyłącznie fizyczną. Tymczasem ważny jest również jej aspekt filozoficzno-psychologiczny i psychologiczno-duchowy. Aerial Yoga jest nauką oswobadzajacą umysł z niewoli ciała i prowadzacą ją w kierunku duszy. Pracując nad ciałem, pracujesz zarazem ze swoim umysłem i wszelkimi jego ograniczeniami, blokadami, naleciałościami, które hamują nasz rozwój fizyczny i duchowy zarazem.

6. Dla mnie Aerial Yoga to połączenie: gracji, swobody i lekkości z mocnym wysiłkiem fizycznym. Uwielbiam sytuację, kiedy znajduję się w tzw. zawieszeniu. Czuję, że dodaje mi to energii, rozbudza wewnętrzny ogień, wprowadza lekkość do życia w każdym z jego aspektów. Warto jest czasem spojrzeć na problem z lotu ptaka, albo z odwróconej pozycji, wtedy zupełnie zmienia się perspektywa.

Justyna Lesiak

Justyna Miesiak -pasjonatka jogi w hamaku i AcroJogi. Zapałała miłością do wszelkiej formy ruchu, w której można oderwać się od ziemi, polatać, zabawić się z grawitacją, przełamać lęki, poczuć się jak dziecko.

Justyna zaprzyjaźniła się z hamakiem po pierwszym w Polsce warsztacie z Millą Floryd. Uczestniczka corocznych festiwali ruchu w Kopenhadze, na których eksploruje się przestrzeń na wielu płaszczyznach – tanecznych, jogowych, akrobatycznych, parkour’owych. Absolwentka ASP Uniwersytetu Poznańskiego, a także charakteryzatorka telewizyjna i filmowa. Miłośniczka przyrody i zwierząt, praktykująca medytacje Vipassana, by w pełni rozkoszować się życiem.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *