Zmęczenie – przesilenie wiosenne – Jak przetrwać?

Mgr farm. Piotr Szmytka, Apteka Familijna, Konin

Wiosna to pora, w której wszystko budzi się do życia. Również nasz organizm po zimowym uśpieniu przyspiesza. Głównym powodem tego stanu jest wydłużenie dnia, zwiększenie ilości światła słonecznego i wzrost temperatury powietrza.

Słońce i ciepło powoduje wzrost produkcji hormonów i endorfin. Szczegół w tym, że dzieje się to najpierw w naszym mózgu, który nagle zaczyna przystosowywać się do nowej pory roku. Natomiast w reszcie ciała zmiany te zachodzą wolniej i dlatego na początku wiosny czujemy się osłabieni, senni, depresyjni, odczuwamy silniej ból, wypadają nam włosy itp. Jak sobie z tym poradzić? Przede wszystkim powinniśmy zadbać o długość i jakość snu. Jeżeli mamy kłopot z zasypianiem, sięgnijmy po melatoninę z apteki, np. Suplement diety Unital (melatonina 3 mg) oraz witaminę D3 – np. Kropla słońca – witamina D3 w oleju z ekologicznie uprawianych oliwek. Ilość witaminy D3, jaką powinniśmy suplementować, jest dla każdego różna, zatem zbadajmy w laboratorium jej poziom we krwi i uzależnijmy od niego dobową dawkę tej witaminy.

Ostatnie badania pokazują, że właśnie na prze łomie zimy i wiosny brakuje jej nam najbardziej. Należy podkreślić, że suplementacja większymi dawkami witaminy D3 powinna być połączona z suplementacją witaminy K2-MK7 (np. preparat Vitalite D3+K2-MK7 z odpowiednio dużymi ilościami tych witamin). Wcześniej wschodzące słońce może być dla nas zachętą do krótkiego porannego spaceru, który da nam energię na resztę dnia. Poranne i przedpołudniowe słońce charakteryzuje się zdrowszą długością fal ultrafioletowych niż popołudniowe.

Po zimowym „uśpieniu” nagle zaczyna przyspieszać wątroba, więc pomóżmy jej środkami łagodnie żółciopędnymi, np. Sylivit, Liv 52. Polecam również Mniszek monokoncentrat Aboca. Środki te pomogą w wiosennym oczyszczaniu organizmu.

Zwróćmy uwagę na kurkuminę, która korzystnie wpływa na czynność dróg żółciowych. Pobudza mięśnie gładkie dróg żółciowych, zwiększa wydzielanie żółci i ułatwia jej przepływ. Preparat –Singularis Curcumin+Bioperine kapsułki.

Pamiętajmy, że wiosenne osłabienie to również zmniejszona ilość minerałów i witamin w naszym organizmie. Częstym symptomem takiego stanu są bóle głowy i bóle mięśni, a także osłabienie refleksu (mniej potasu), wypadanie włosów (najczęściej mniej cynku), rozdrażnienie, mniejsza odporność na stresy (magnez i witaminy z grupy B).

Uzupełnijmy zasoby minerałów za pomocą na przykład preparatu Formeds Multiminerals w proszku do rozpuszczenia w wodzie. Z preparatów witaminowo-mineralnych godne polecenia są Bodymax, Geriavit, Centrum. Oczywiście pamiętajmy o prawidłowym nawadnianiu organizmu – ok. 30 ml wody mineralnej lub przegotowanej (lekko osolonej, najlepiej solą kłodawską nieoczyszczoną) na każdy kilogram masy naszego ciała. W procesie bezbolesnego przejścia syndromu zmęczenia wiosennego pomocne będą produkty obecne w aptece należące do grupy tzw. adaptogenów. Przykładem jest Rhodiola – ekstrakt z różeńca górskiego i również bardzo dobrej jakości suplementy Singularis Maca, Singularis Guarana. Godne polecenia są ponadto dwa produkty – Monokoncentrat Żeń-szeń kapsułki oraz Ashwaganda KSM-66 kapsułki. Ten ostatni suplement zwany żeń-szeniem indyjskim to ciekawy, odpowiedni środek na wiosenne zmęczenie, gdyż łagodzi stres, zmniejszając poziom kortyzolu, a jednocześnie uwrażliwia receptory serotoninowe, poprawia jakość snu, działa przeciwlękowo i przeciwdepresyjnie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *