||

Koronawirus – wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

Porad udziela Mgr farm. Lias Saed z Apteki Rosa, ul. Rojna 19 w Łodzi 

Najnowsze informacje na temat nowego koronawirusa zidentyfikowanego w Wuhan w Chinach oraz porady, w jaki sposób farmaceuci mogą pomóc zainteresowanym pacjentom i opinii publicznej. Nowy szczep koronawirusa (tymczasowo nazwany przez Światową Organizację Zdrowia [WHO] „2019-nCoV”, teraz oficjalnie nazwany „SARS-CoV-2”) został po raz pierwszy wykryty w grudniu 2019 r. po wybuchu zapalenia płuc bez oczywistej przyczyny,  w mieście Wuhan, w chińskiej prowincji Hubei z ludnością liczącej około 11 milionów. Wirus rozprzestrzenił się obecnie prawie na całym świecie.

Farmaceuci prawdopodobnie spotkają zaniepokojonych pacjentów i / lub tych z objawami przeziębienia i grypy, które mogą wyglądać podobnie do COVID-19.  W tym artykule krótko omówiono nowego wirusa i na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Czym są koronawirusy?

SARS-CoV-2 należy do rodziny jednoniciowych wirusów RNA znanych jako coronaviridae, popularnego rodzaju wirusa atakującego ssaki, ptaki i gady.  U ludzi zwykle powoduje łagodne infekcje, podobne do zwykłego przeziębienia, i stanowi 10-30% infekcji górnych dróg oddechowych. Poważniejsze infekcje są rzadkie. Koronawirusy mogą powodować choroby jelitowe i neurologiczne. Okres inkubacji koronawirusa jest różny, ale ogólnie wynosi do dwóch tygodni.

SARS-CoV-2 to nowy szczep koronawirusa, który nie został wcześniej zidentyfikowany u ludzi. Chociaż okres inkubacji tego szczepu jest obecnie nieznany, Centrum Kontroli Chorób Stanów Zjednoczonych wskazuje, że objawy mogą pojawić się w ciągu zaledwie 2 dni lub nawet 14 dni po ekspozycji na wirusa. Chińscy naukowcy wskazali, że SARS-CoV-2 może być zakaźny podczas okresu inkubacji.

Skąd pochodzi nowy koronawirus?

Obecnie nie jest jasne, skąd pochodzi wirus. Początkowo przypuszczano, że wirus powstał na rynku żywności w Wuhan, a następnie do zakażenia doszło w wyniku kontaktu ze zwierzętami. Niektóre badania wykazały, że przenoszenie międzygatunkowe może odbywać się między wężem a człowiekiem, jednak twierdzenie to zostało zakwestionowane. Ssaki, takie jak wielbłądy i nietoperze, były związane z wcześniejszymi wybuchami koronawirusa, ale nie jest dokładnie znane pochodzenie tych zwierząt. 

W jaki sposób dochodzi do infekcji koronawirusem?

Podobnie jak w przypadku innych powszechnych infekcji dróg oddechowych, MERS i SARS, które rozprzestrzeniają się przez kropelki oddechowe wytwarzane przez zarażoną osobę podczas kichania lub kaszlu. Środki zapobiegające infekcji działają przy obecnym założeniu, że SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się w ten sam sposób.

W jaki sposób następuje diagnoza?

Ponieważ koronawirus wpływa na drogi oddechowe, często występującymi objawami są gorączka i suchy kaszel, a u niektórych pacjentów występują objawy grypobodone (np. Ból gardła, przekrwienie błony śluzowej nosa, złe samopoczucie, ból głowy i bóle mięśni), a nawet duszności. W ciężkich przypadkach koronawirus może powodować zapalenie płuc, ciężkie ostre zaburzenia ze strony układu oddechowego, niewydolność nerek, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do śmierci.

Diagnozuje się pacjentów z objawami zapalenia płuc, którzy zgłosili podróż do miejsca dotkniętego chorobą lub którzy mieli kontakt z osobą z potwierdzonym lub podejrzeniem SARS-CoV-2. Obecnie zostały opracowane testy diagnostyczne, a większość krajów odizolowuje pacjentów z podejrzeniem infekcji wirusem w celu wykonania odpowiednich badań potwierdzających.

Jakie jest postępowanie w przypadku gdy pacjent podejrzewa, że jest zarażony koronawirusem?

Biorąc pod uwagę, że epidemia zbiegła się z sezonem przeziębienia i grypy, pacjenci mogą zgłaszać się do apteki z pytaniami na temat wirusa lub z obawami dotyczącymi objawów przeziębienia lub grypy. Informacja na temat historii podróży jest istotną częścią pomocy w określeniu względnego ryzyka SARS-CoV-2 u pacjenta. Aby złagodzić ich obawy, ważne jest wyjaśnienie pacjentom, że infekcja prawdopodobnie występuje tylko u podróżnych, którzy niedawno powrócili z krajów objętych infekcją lub, którzy przebywali w bliskim kontakcie z potwierdzonymi przypadkami. Pacjentom zaleca sie aby nie chodzili do lokalnej apteki, jeśli obawiają się, że mają COVID-19, ale pozostali w domu i skontaktowali się z odpowiednimi służbami medycznymi (tj. stacja sanitarno-epidemiologiczna lub zgłosić się do oddziału zakaźnego) w celu uniknięcia dalszego rozprzestrzeniania się wirusa.

Jeśli apteka nie ma odpowiedniego pomieszczenia do odizolowania pacjenta z podejrzeniem choroby, należy przygotować miejsce, w którym pacjent będzie oddalony co najmniej dwa metry od personelu i innych pacjentów w aptece, aby można było uniknąć dalszego zarażenia. Tych z objawami przeziębienia i grypy, którzy nie podróżowali do dotkniętego obszaru, należy leczyć według stosowanych dotychczas procedur. 

Jak można zapobiec infekcji?

WHO stworzyła szereg infografik, aby zilustrować, w jaki sposób pacjenci mogą chronić siebie i innych przed zachorowaniem; jednak większość porad jest podobna do tej, która byłaby zapewniona w przypadku przeziębienia i grypy (np. dokładne mycie rąk wodą oraz mydłem, lub traktowanie środkami dezynfekującymi bazującymi w swoim składzie na alkoholu, zasłanianie nosa oraz ust podczas kichania lub kaszlu, dokładne przygotowanie mięs oraz jajek poprzez dłuższe gotowanie w wysokich temperaturach, unikanie bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami gospodarczymi, które mogą być zagrożone zakażeniem).  

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *