|

Jakie cechy ma podejrzane znamię?

Brodawki, pieprzyki czy znamiona na skórze ma prawie każdy z nas, czym nie należy się martwić do czasu, gdy nie zauważysz podejrzanych zmian. Pamiętaj, by znamion nie oglądać codziennie, gdyż może to uśpić Twoją czujność i nie dostrzeżesz chorobotwórczych przemian zachodzących w Twojej skórze. Staraj się sprawdzać ich wygląd raz w miesiącu.

mgr farm. Martyna Pasik

Apteka Społeczna
Grupa Nowa Farmacja
Ul. Piłsudskiego 6
08-110 Siedlce

Właściwie jakie cechy powinny budzić nasz niepokój?
Znamię o nierównych rozmytych brzegach, które jest asymetryczne powinny wzbudzić Twoją czujność i dotyczy to zarówno zmian wypukłych, strupkowatych jak i płaskich, których średnica przekracza 5 mm. Należy też zwrócić uwagę na znamiona, które mamy od lat, zwiększające swoją średnicę w krótkim okresie czasu, nie czekając aż przekroczą te 5 mm. Za niebezpieczne uznaję się znamiona o nierównomiernych rozmieszczeniu barwnika, gdzie jest różna intensywność zabarwienia, czarne lub prawie czarne oraz te, których barwa nagle ulega zmianie na ciemniejsze, jaśniejsze czy niebieskawe. Zaniepokoić powinno pojawienie się wokół znamiona obwódki lub zaczerwienienia. Nie zwlekaj z wizytą lekarską, gdy zauważysz krwawienie czy pokrwawienie znamion oraz występowanie jakiejkolwiek wydzieliny. Uczucie świądu, pieczenia, kłucia i bolesność zmian także należy zgłosić dermatologowi. Na baczną uwagę zasługują znamiona w nietypowych miejscach, za które uważa się podeszwy stóp, wargi, narządy płciowe, wewnętrzna strona dłoni, pod pachami, a u kobiet na linii zapięcia biustonosza, gdzie stale narażone jest na podrażnienie mechaniczne. Obserwuj również ciało pod względem dostrzeżenia nowych właśnie pojawiających się zmian na skórze całego ciała.
Dla własnego dobra nie wolno bagatelizować żadnej z podejrzanych cech znamion , a na czas przeprowadzona konsultacja lekarska uchroni Cię od przykrych skutków poważnych chorób lub zatrzymać ich rozwój w początkowym stadium łatwiejszym do wyleczenia.

Jak często powinno się oglądać zmiany na skórze?
Raz na miesiąc wpisz do swojego kalendarza obowiązek oglądania całego ciała. Dokładnie sprawdź wszystkie swoje pieprzyki czy nie zmieniły kształtu, koloru oraz wielkości. Nie omijaj trudno dostępnych części ciała takich jak skóra głowy, skóra między fałdami, pod piersiami czy na zgięciach ciała. Jeśli napotkasz trudność dotarcia wzrokiem w te miejsca pomóż sobie lusterkiem lub poproś o pomoc bliską osobę.
Do grupy zwiększonego ryzyka zaliczane są osoby obciążone genetycznie, gdzie w rodzinie były przypadki czerniaka, osoby o jasnym fenotypie skóry, mające 40-50 pieprzyków lub więcej na całym ciele, także te, korzystające z naturalnych metod opalania narażając się na poparzenia słoneczne czy korzystające z solarium.

Kiedy udać się na badania?
Systematyczna kontrola daje nam szansę na uniknięcie wielu poważnych chorób skóry. Osoby zaliczane do grupy zwiększonego ryzyka powinny raz na rok udać się do lekarza dermatologa, by ten zgodnie ze swoją wiedzą i nabytym doświadczeniem zakwalifikował znamiona do obserwacji lub usunięcia. Nie bój się! Badanie jest całkowicie bezbolesne. Dermatoskopia, bo tak nazywa się to badanie, to nieinwazyjne łatwe do przeprowadzenia badanie kliniczne. Lekarz ogląda skórę aparatem powiększającym, uprzednio nanosząc na nią żel likwidujący refleksy świetlne. Jeśli znamię budzi wątpliwość specjalisty, profilaktycznie usuwa je i zleca badanie histopatologiczne, a pacjentowi zaleca ostrożność w opalaniu. Jeśli wynik badania okaże złośliwą zmianę nie należy panikować, gdyż w większości przypadków wycięcie nowotworu kończy ta nieprzyjemną historię.
Stałe monitorowanie skóry jest najważniejsze dla utrzymania zdrowia i cieszenia się z uroków nadchodzącego lata.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *