Jak skomponować idealną sałatkę w 5 krokach?
Dla naszych czytelników 5 kroków do idealnej sałatki przygotowała autorka bloga Karolina Dziś Serwuje.
1. Podstawą każdej sałatki jest BAZA w postaci dowolnego rodzaju sałaty, kaszy, ziemniaków lub makaronu. Wybór bazy decyduje o tym, jaki to będzie rodzaj sałatki. Ja rozróżniam SAŁATKI ŚWIEŻE, jednodniowe, i SAŁATKI KILKUDNIOWE, które mogą postać nawet kilka dni w lodówce.
W sałatkach świeżych możemy wybrać jeden rodzaj zieleniny, np.: sałata lodowa, rukola, roszponka, sałata masłowa, kapusta pekińska czy radicchio lub pomieszać ze sobą kilka rodzajów. To już zależy od naszej inwencji.
W przypadku sałatki kilkudniowej, gdy zdecydujemy się na węglowodany takie jak:. ryż, kasza pęczak, makaron, ziemniaki – mieszanie ich ze sobą nie ma najmniejszego sensu. Kiedy przygotowujemy rodzinny obiad, również nie łączymy ze sobą kaszy z ziemniakami, czy ziemniaków z makaronem.
Jest też trzecia opcja, kiedy mieszamy ze sobą tylko warzywa lub owoce, nie wykorzystując bazy. Tak jest w przypadku naszej tradycyjnej polskiej sałatki jarzynowej, wszelkich surówek i sałatek typu caprese i im podobnych. My skupimy się jednak na dwóch pierwszych opcjach.
2. Kolejnym etapem jest dobór pozostałych SKŁADNIKÓW. Ja kieruję się zasadą, że w sałatce musi znajdować się coś słonego (np. oliwki, ogórki małosolne), coś kwaśnego (np. owoce cytrusowe, kapary), coś słodkiego (np. pomidory, papryka, owoce pestkowe), coś ostrego (np. cebula, rzodkiewka, por).
Komponując sałatkę, zwróćmy uwagę na świeżość warzyw i owoców. Jeżeli chcemy, aby nasza sałatka wytrzymała kilka dni, zdecydujcie się na warzywa czy owoce konserwowe lub korzeniowe; ewentualnie takie, o których wiecie, że mogą utrzymać kształt i świeżość przez dłuższy czas.
Sałatki świeże rządzą się swoimi prawami i tu mamy naprawdę wiele opcji do wyboru – praktycznie każdy owoc, każde warzywo, które są w sezonie.
3. Jeżeli zależy nam, aby sałatka była bardzo pożywna i zastąpiła cały posiłek, dodajemy do niej wybrany SER i/lub MIĘSO.
Świetne sery sałatkowe to: mozzarella, feta, ser kozi, sery pleśniowe typu blue, ser bałkański, bundz czy twaróg. Jak zauważyliście, polecam raczej sery białe, żółte sery, moim zdaniem, są zbyt ciężkie do sałatek. Jeżeli natraficie na jakiś cudowny żółty ser, który będzie idealny do wymyślonej przez Was sałatki, to zupełnie nie musicie się mną sugerować.
Dla mięsożerców polecam pierś z kurczaka, pierś z indyka, chudą wołowinę, pierś kaczki, łososia, tuńczyka, w ogóle ryby oraz wszelkie owoce morza (krewetki, małże, skorupiaki, ośmiornice, kałamarnice). Należy pamiętać, że każde mięso potrzebuje odpowiedniego doprawienia i obróbki cieplnej przed dodaniem go do sałatki. W kwestii przypraw, zdajcie się na swój smak. Zazwyczaj wystarczy sól i pieprz, czasem czosnek, sos sojowy, zioła i przyprawy odpowiednie dla rodzaju wybranej przez nas kuchni świata. Nie bójcie się eksperymentować.
4. Czwarty punkt jest jednym z najważniejszych, a mianowicie sos do sałatki, czyli DRESSING. Tutaj również rozróżniam dwa typy: CIĘŻKI I LEKKI. Do ciężkich zaliczamy: majonez, wszystkie sosy na bazie właśnie majonezu, jogurtu naturalnego, jogurtu greckiego, musztardy (niektóre musztardy w połączeniu z oliwą pasują również do sosów lekkich), ketchupu, itd. Lekkie – to wszelkie winegrety. Dressingi cięższe lepiej się sprawdzają przy sałatkach kilkudniowych; lekkie- zdecydowanie pasują do sałatek świeżych.
Dobry sos sałatkowy powinien zawierać w sobie wszystkie smaki: słony, słodki, ostry, kwaśny, gorzki. Podstawowy winegret to: oliwa z oliwek (4 łyżki), sok z cytryny lub dowolny ocet (3 łyżki), miód lub cukier (1 łyżka), sól i pieprz (do smaku). Przed dodaniem sosu do sałatki musimy go spróbować. Jest dobry, kiedy smaki są bardzo wyraziste, zwłaszcza kwaśny. Pamiętajcie, że po połączeniu go z sałatą i innymi składnikami, ten sos nie może nam zginąć, musi być wyczuwalny. Możemy jednak użyć też samego majonezu lub majonezu z jogurtem naturalnym i czosnkiem. Świetnie też się spisuje połączenie dobrego majonezu z ketchupem. Wszystko zależy od Waszych upodobań.
Do dressingu warto też wykorzystać świeże zioła. Wybieramy ZIOŁA MIĘKKIE takie jak: bazylia, pietruszka, koperek, oregano, kolendra, mięta.
5. I ostatnia, ale również istotna część każdej sałatki, to coś do CHRUPANIA. Zazwyczaj jest to załatwione w postaci grzanek, czy tostów. W takim przypadku zalecam samodzielne ich przygotowanie w piekarniku lub na patelni. Moim zdaniem jednak warto postawić na pestki: dyni, pestki słonecznika, wszelkie orzechy, sezam. Dla zintensyfikowania ich smaku, można je prażyć na suchej patelni. Mam nawet w swoim repertuarze sałatkę, do której użyłam chipsów ziemniaczanych typu stix, ale to nie jest opcja dla osób na diecie. Po wymieszaniu sałatki z dressingiem, posypujemy ją obficie naszymi „chrupkami”.
Jestem pewna, że korzystając z moich pięciu kroków, przygotujecie wspaniałą sałatkę, którą zadziwicie swoich bliskich, przyjaciół, a przede wszystkim samych siebie.
Więcej smacznych przepisów znajdziesz w naszej książce „O kuchnia!” >>