|

Jakie metody antykoncepcyjne mogę stosować po porodzie i od kiedy?

Czas po porodzie jest bardzo szczególny w życiu kobiety. Organizm powoli wraca do stanu sprzed ciąży. Zachodzi wówczas wiele zmian, nie tylko w gospodarce hormonalnej, które należy uwzględnić dobierając najlepszą metodę antykoncepcyjną.

Ważne jest aby wybrana metoda antykoncepcji w tym czasie była przede wszystkim skuteczna. Powinna uniemożliwić ponowne zajście w ciążę a także powinna być bezpieczna ze względu na karmienie niemowlaka. Należy pamiętać o tym, że tylko niektóre metody antykoncepcji mogą być stosowane w okresie karmienia piersią. Kiedy kobieta zakończy naturalne karmienie dziecka wówczas jest możliwy większy wybór środków antykoncepcyjnych. Wybór najwłaściwszej metody antykoncepcyjnej należy zawsze konsultować z lekarzem gdyż tylko lekarz może przepisać środki dostępne na receptę lub te, które można zaaplikować wyłącznie w gabinecie ginekologicznym.

Ciąża, a antykoncepcja

Dla tych kobiet, które karmią piersią istnieje, tzw. niepłodność laktacyjna czyli okres ochronny przed ponownym zajściem w ciążę. Nie można jednak brać pod uwagę wyłącznie tej metody antykoncepcji gdyż często bywa to zawodne. Warto jest dodatkowo stosować antykoncepcję mechaniczną jak na przykład prezerwatywy. Można także wziąć pod uwagę minipigułkę antykoncepcyjną, niezawierającą estrogenów. Tabletka ta zapewnia wystarczające stężenie hormonów w organizmie do około 27 godzin, w związku z tym ważne jest przyjmowanie ich każdego dnia ściśle o tej samej porze. Tabletki jednoskładnikowe są szczególnie polecane kobietom karmiącym piersią, ponieważ ta metoda antykoncepcji nie wpływa na jakość i ilość pokarmu. W okresie laktacji skorzystanie z odpowiednich, jednoskładnikowych leków antykoncepcyjnych, czyli takich, które zawierają jedynie progestagen, pozwala zapobiegać ciąży, a jednocześnie nie szkodzić karmionemu piersią dziecku.

A oprócz tabletek?

Inną hormonalną metodą zapobiegania ciąży, która nie ma wpływu na pokarm jest zastrzyk antykoncepcyjny, zawierający tylko progestagen. Kobiety, które kolejną ciążę pragną odłożyć na kilka lat, mogą zdecydować się na wkładkę wewnątrzmaciczną. Na rynku dostępna jest hormonalna wkładka domaciczna oraz tradycyjna wkładka niezawierająca hormonów. Jest to metoda antykoncepcji możliwa do zastosowania w czasie karmienia piersią. Decyzja o jej założeniu powinna być podejmowana wspólnie przez kobietę i lekarza. Po cięciu cesarskim najwcześniej można założyć wkładkę po dwunastu tygodniach. Po porodzie fizjologicznym  można ją założyć nawet po sześciu tygodniach, bez czekania na pojawienie się pierwszej miesiączki. Zapobiega ona ciąży zaraz po założeniu. Może być usunięta w dowolnym czasie i nie wywiera niekorzystnego wpływu na płodność kobiety. Jeśli kobieta nie karmi piersią, wówczas może stosować antykoncepcję hormonalną zaraz po połogu. Natomiast podczas karmienia, może zastosować klasyczną tabletkę antykoncepcyjną, zawierającą estrogen i progesteron, dopiero gdy karmienie zakończy. Wówczas można zażywać pigułki od najbliższego krwawienia.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *