|

Symptomy, które mogą sugerować chorobę układu krążenia!

Nie lekceważ tych objawów! Jak najszybciej zgłoś się do kardiologa!

Ból w klatce piersiowej

Krótkotrwały ból zlokalizowany za mostkiem, o charakterze pieczenia, rozpierania i pojawiający się w czasie wysiłku fizycznego (chodzenie po schodach, jazda na rowerze, gra w tenisa) mogą sugerować niestabilną chorobę wieńcową, czyli tzw. stan przedzawałowy.

Zmienne ciśnienie

Od wartości ciśnienia tętniczego 140/90 mmHg rozpoznajemy nadciśnienie tętnicze, groźną chorobę cywilizacyjną uszkadzającą układ sercowo-naczyniowy i skracającą życie. Nie zapominaj o systematycznych pomiarach ciśnienia tętniczego i tętna.

Nieprawidłowy wskaźnik BMI

Sprawdź swoje BMI (masa ciała w kilogramach podzielona przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu), który mówi o nadwadze (powyżej 25) lub otyłości (powyżej 30) – uznanych czynnikach ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Prawidłowy wskaźnik BMI to ten pomiędzy 18,5, a 25.

Obrzęk podudzia

Jednym z objawów chorób sercowo-naczyniowych jest jednostronny obrzęk podudzia. Stan ten może świadczyć o zakrzepicy żył głębokich grożącej ciężkim, często śmiertelnym zatorem płucnym.

Kołatanie serca

Krótkotrwałe, nawracające uczucie kołatania serca lub szybkiej niemiarowej pracy serca może świadczyć o napadowym migotaniu przedsionków predysponującym do udaru niedokrwiennego.

Duszności

Duszność wysiłkowa i nocna napadowa duszność mogą sugerować zaostrzenie obukomorowej niewydolności serca. Takie objawy wymagają natychmiastowego kontaktu z lekarzem.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *