|

Zapraszamy na III Kongres Zdrowia Psychicznego

W tym roku Kongres Zdrowia Psychicznego planowany jest na 7 czerwca 2021 r. (poniedziałek) w godz. 9-17 w Amfiteatrze Wolskiego Centrum Kultury w Parku Sowińskiego w Warszawie. Moda na zdrowie jest jego patronem medialnym. 

III Kongres Zdrowia Psychicznego odbędzie się pod tytułem

„Od instytucji do środowiska – dostępność i szacunek”

Hasłem promującym jest:

„Zdrowie psychiczne ma znaczenie”

Jego dwa główne tematy, to reforma psychiatrii dorosłych i reforma psychiatrii dzieci i młodzieży. Będzie towarzyszyło mu sympozjum satelitarne poświęcone psychospołecznym uwarunkowaniom środowiska pracy z celem wypracowania rekomendacji w zakresie zdrowia psychicznego w miejscu pracy. Patronem sympozjum jest Komitet Dialogu Społecznego Krajowej Izby Gospodarczej. Będę towarzyszyły mu również liczne webinaria.

Kongres odbędzie się zgodnie z obowiązującym w dniu 7 czerwca br. reżimem sanitarnym, przy ograniczonej liczbie osób. Tradycyjnie po wydarzeniu planowany jest „Marsz Żółtej Wstążki”, który uda się do Ministerstwa Zdrowia z postulatami dotyczącymi koniecznych zmian w przeprowadzanej obecnie reformie zdrowia psychicznego, by psychiatria stawała się przyjazna, leczenie dostępne i szybkie dla wszystkich mieszkańców Polski. Dopuszczona jest możliwość odwołania stacjonarnych wydarzeń, wówczas odbędą się one wyłącznie online.

Kongres nie jest konferencją naukową, a ruchem oddolnym tworzonym wspólnie przez profesjonalistów, osoby z doświadczeniem kryzysów psychicznych oraz ich rodziny i bliskich. Ruch ten powstał w 2015 roku, kiedy chciano zlikwidować Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego. I Kongres przyczynił się znacznie do uruchomienia reformy systemów ochrony zdrowia psychicznego osób dorosłych oraz systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Do tej pory w programie pilotażowym powstały 33 centra zdrowia psychicznego. W ramach III KZP zabiegamy o to, aby powstało ich 300, po jednym w każdym powicie. Na każdym Kongresie głos zabierają osoby z doświadczeniem kryzysów psychicznych, ich bliscy na równi z profesjonalistami.

Celem Kongresu Zdrowia Psychicznego jest usprawnienie systemu opieki psychiatrycznej i psychoterapeutycznej w Polsce, aby stała się szybka, dostępna, blisko domu, bezpłatna, jak najbardziej dostosowana do potrzeb pacjenta i włączająca w terapię otoczenie osoby potrzebującej wsparcia, proponująca różne formy pomocy.

Wszyscy ludzie pracujący przy Kongresie są wolontariuszami.

Na udział w kongresie można się już zarejestrować na jego stronie kongreszp.org.pl Obowiązują limity liczby osób do 3 z jednej organizacji. Organizatorzy  proszą o delegowanie osób zaszczepionych, jeśli jest to możliwe.

Ze względu na sytuację związaną z COVID-19 kongres będzie miał formę hybrydową. Organizatorzy starają się o to, aby mógł być transmitowany na żywo. Zapraszają do organizowania wspólnego oglądania transmisji online z III KZP, oczywiście zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym. Informacje związane z transmisją online zostaną podane w późniejszym terminie.

Inicjatorami Kongresu Zdrowia Psychicznego są: 

Profesor Jacek Wciórka, profesor psychiatrii, Instytut Psychiatrii i Neurologii, koordynator Komisji Reformy Opieki Psychiatrycznej Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego

Doktor Marek Balicki, psychiatra, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, Pełnomocnik Ministra Zdrowia do spraw reformy psychiatrii. Dwukrotnie pełnił stanowisko Ministra Zdrowia.

Profesor Andrzej Cechnicki, psychiatra, psychoterapeuta, kierownik Zakładu Psychiatrii Środowiskowej Katedry Psychiatrii Collegium Medicum UJ w Krakowie, przewodniczący Sekcji Naukowej Psychiatrii Środowiskowej i Rehabilitacji Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, vice przewodniczący Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej. 

Organizatorzy Kongresu Zdrowia Psychicznego to: Fundacja eFkropka, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej z siedzibą w Krakowie, Fundacja Wspierania Rozwoju Społecznego „Leonardo” z siedzibą w Krakowie, Szpital Wolski – Wolskie Centrum Zdrowia Psychicznego w Warszawie, Lubelskie Stowarzyszenie Ochrony Zdrowia Psychicznego z siedzibą w Lublinie

Informacje na temat kongresu można znaleźć na jego stronie www.kongreszp.org.pl i profilu na Facebooku Kongres Zdrowia Psychicznego

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *