|

Świat olejków eterycznych. Jak z nich korzystać? Radzi mgr farm. Marcin Chowaniec, z Lublina.

Aromaterapia jest to nauka zajmująca się zastosowaniem olejków eterycznych i innych substancji zapachowych w lecznictwie oraz w utrzymaniu równowagi zdrowotnej człowieka. Łączy w sobie medycynę naturalną z ziołolecznictwem.

Olejki wnikać mogą do organizmu dwiema drogami:

1. Przez inhalacje z wykorzystaniem kominków specjalnie do tego celów przeznaczonych, bądź zwyczajnie po nakropleniu niewielkiej ilości olejku na chusteczkę lub skrawek materiału.

2. Przez skórę – z wykorzystaniem kąpieli lub masaży terapeutycznych. Dodajemy wtedy kilka kropli do wody (około 15) lub rozpuszczamy olejek w oleju bazowym. Nie powinno się ich stosować bezpośrednio na skórę, gdyż mogą działać drażniąco.

Zanim jednak zaczniemy stosować olejki, musimy pamiętać, że nie są one wskazane dla wszystkich. Powinno się zachować ostrożność lubi nawet z nich zrezygnować w przypadku kobiet w ciąży, małych dzieci, ryzyku alergii czy przed ekspozycją na słońce, gdyż mogą prowadzić do fotouczuleń. Również astmatycy powinni przed ich zastosowaniem skonsultować się z lekarzem.

olejek2

Obecnie możemy kupić bardzo wiele różnych olejków, więc warto znać ich działanie. Oto kilka z nich:
– olejki z cytrusów (cytrynowy, grejpfrutowy, mandarynkowy) mają działanie antyseptyczne, lekko wybielające przy przebarwieniach skóry, łagodzą stany lękowe, prowadzą do odprężenia.
– olejek z drzewa herbacianego – działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, wywiera również działanie stymulujące na nasz układ odpornościowy. Stwierdzono, że zmniejsza potliwość stóp oraz działa przeciwgrzybiczo, dlatego też znalazł swoje zastosowanie jako składnik zasypek do stóp. Potwierdzono także, że jego zapach odstrasza owady.
– olejek goździkowy ma natomiast działanie przeciwzapalne, przeciwgnilne. A przy tym może być używany jako afrodyzjak, szczególnie w połączeniu z olejkiem jaśminowym lub z drzewa cedrowego. On również odstrasza komary. Przeciwdziała apatii, a także pobudza w stanach zmęczenia.
– olejek lawendowy – powszechnie znany ze swoich właściwości uspokajających, odprężających. Jest to także jeden z bezpieczniejszych olejków, można go stosować bezpośrednio na skórę, np. przy ukąszeniu owadów czy przy oparzeniach słonecznych. Przy stłuczeniach czy bólach mięśni pomocne może okazać się nacieranie skóry preparatami, które go zawierają, np. spirytusem lawendowym. Płukanka z jego dodatkiem pozwoli nam w naturalny sposób zwalczyć wszawicę.
– olejek eukaliptusowy natomiast znalazł szerokie zastosowanie przy leczeniu przeziębień i infekcji górnych dróg oddechowych. Znane są liczne preparaty na ból gardła, krople donosowe czy wręcz maści rozgrzewające zawierające w swoim składzie ten olejek. Działa odświeżająco, antyseptycznie i przeciwzapalnie. Może być także używany w problemach z trądzikiem.
– olejek z mięty pieprzowej – stosowany jako corrigens, czyli substancja poprawiająca smak i zapach innych preparatów, przy użyciu zewnętrznym działa chłodząco, stąd jest pomocny przy stłuczeniach oraz przy migrenach. Wszyscy znamy również jego działanie jako środka rozkurczowego przy różnego rodzaju niestrawnościach.
– olejki różany, ylangowy (ylang-ylang) oraz z drzewa sandałowy pozwolą nam się zrelaksować, pozbyć stresów dnia powszedniego i odprężyć się.

olejek

Musimy pamiętać, że odpowiednią jakość zapewnią nam jedynie przebadanie olejki pochodzące z pewnego źródła. Dlatego zawsze pytajmy, czy kupowane przez nas preparaty mają wymagane atesty oraz badania.

Marcin Chowaniec

Marcin Chowaniec – magister farmacji, pracuje w aptece prywatnej w Lublinie, ul. 1 maja 36, zainteresowania: ziołolecznictwo, zdrowy tryb życia, fantastyka, kino.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *