Sen to podstawa
Co drugi mieszkaniec Polski przyznaje, że ma problemy ze snem. Tymczasem jego odpowiednia ilość pozwala zachować dobrą formę fizyczną i psychiczną. Gdy dobrze śpimy, łatwiej nam się skupić, trzymać nerwy na wodzy i sprostać życiowym wyzwaniom.
Karolina Kalita, Apteka mgr. farm. Przemysława Niedziałka, Radom
Mogłoby się wydawać, że problemy ze snem dotyczą jedynie osób starszych i pracujących w nocnych godzinach. Jednak często zdarza się, że stres, który odczuwamy za dnia, daje o sobie znać właśnie nocą. Nie zawsze jest możliwe wyciszenie przed spoczynkiem, dlatego główną grupą leków wspomagających zasypianie są ziołowe preparaty uspokajające. Najczęściej spotykamy wyciągi roślinne z melisy, szyszek chmielu, waleriany, ale również magnez i witaminę B6. Magnez wykazuje działanie ochronne na mięsień sercowy, ponieważ przeciwdziała jego niedotlenieniu. Jednocześnie chroni ściany naczyń krwionośnych, przeciwstawiając się nadmiarowi wapnia i zmianom tkanki łącznej, jak również wywierając bezpośrednie działanie przeciwskurczowe. Magnez ponadto odgrywa rolę fizjologicznego czynnika przeciwzakrzepowego, co jest związane z jego stabilizującym działaniem na trombocyty, czyli płytki krwi odgrywające niezwykle ważną rolę w jej krzepnięciu. Jest niezbędny także do rozwoju i mineralizacji kości. Obecnie pacjenci są świadomi potrzeby uzupełniania magnezu w codziennej diecie, jednak nie wszyscy wiedzą, że nie chodzi tylko o przeciwdziałanie skurczom. Magnez pomaga również w funkcjonowaniu całego układu nerwowego, a witamina B6 znacznie ułatwia jego przyswajanie. Wszystko razem ma pacjenta wyciszyć, a przez to ułatwić mu zaśnięcie. Warto jest nabyć w aptece takie preparaty, jak: Asmag, Doppelherz Magnez B6 Forte, Filomag, Lactomag, Mag-lek B6, Magne B6, Magnefar B6, Magnezin, Magvit albo serię preparatów Neomag.
Trochę inaczej działają leki i suplementy zawierające melatoninę. Hormon ten jest produkowany przez nasz organizm i właśnie dzięki niemu możemy przejść ze stanu czuwania do snu. Melatonina dodatkowo usuwa wolne rodniki, czyli cząsteczki szkodliwe dla organizmu, które są przyczyną wielu chorób. Jej niedobór może właśnie powodować kłopoty z tą czynnością. Dostarczamy więc z zewnątrz brakującej substancji. Preparaty te będą pomocne u ludzi starszych, u których szyszynka nie wytwarza już prawidłowej ilości melatoniny. Zawierają ją między innymi Melatonina lekam, Olimp Forsen Forte, Zdrowosen i Benosen. Osoby mające inny rytm dnia albo zmieniające strefy czasowe też mogą po nie sięgnąć, gdyż produkcja melatoniny jest ściśle związana ze światłem. Od niedawna na rynku pojawiły się środki zawierające dodatkowo wyciągi ziołowe, które mają wyciszać pacjenta. Mogą one działać jeszcze silniej, dlatego są godne polecenia osobom skarżącym się, że nic już im nie pomaga.
Oczywiście może się zdarzyć sytuacja, kiedy pacjent próbował już większości specyfików, ale nie czuje różnicy. Warto wtedy odwiedzić lekarza, który może zalecić silniejsze leki, jednak trzeba sobie uświadomić, że łatwo się do nich przyzwyczaić, a nawet od nich uzależnić. Prowadzi to do ciągłego zwiększania dawek, a sen uzyskany tą drogą nie pozwala wypocząć w takim stopniu jak ten, w który zapadamy sami. Dlatego po takie preparaty sięgajmy w miarę możliwości jak najrzadziej.
Warto też wspomnieć o naturalnych sposobach walki z bezsennością. Należy do nich między innymi picie ciepłego mleka przed snem oraz wieczorny spacer na świeżym powietrzu. Ten ostatni z pewnością można polecić, ponieważ umiarkowany wysiłek fizyczny oraz dotlenienie organizmu pomogą się oderwać od problemów codzienności, a to przełoży się na lepszy wypoczynek. Nie można jednak przesadzić z dystansem, ponieważ zbytnie zmęczenie może wręcz utrudnić zaśnięcie.