Odchudzanie zaczyna się w głowie
Cztery działania, które pomogą ci w osiągnięciu zdrowej wagi.
Badania mówią, że tylko 5 proc. przypadków otyłości i nadwagi spowodowanych jest złym funkcjonowaniem organizmu. Warto się też zastanowić, czy odchudzanie w naszym przypadku jest konieczne. Jeśli twój wskaźnik BMI mieści się w przedziale 18,6-24,9, oznacza to, że z punktu widzenia medycyny twoja waga jest prawidłowa. Jeśli nie jest, psychologowie proponują działania pomagające w osiągnięciu odpowiedniej wagi.
Szukaj w sobie motywacji
Decyzję o odchudzaniu musisz podjąć sama. W ten sposób będziesz miała dobrą wewnętrzną motywację, która pozytywnie wpłynie na cały proces odchudzania. Nie chodzi przecież o to, żeby się komuś podobać, ale o to, by być zadowolonym z odbicia w lustrze, a przede wszystkim odzyskać kontrolę nad swoim ciałem.
Wiedz, dokąd zmierzasz
Twój cel musi być realny. Nie zakładaj, że schudniesz 20 kg w miesiąc! Najkorzystniej jest tracić pół kilograma na tydzień, dzięki temu nie doprowadzisz organizmu do wyniszczenia. Założenie nie powinno również się wiązać ze sztywną liczbą kilogramów. Może to doprowadzić do obsesji na punkcie wagi i to ona stanie się wyznacznikiem dobrego lub złego samopoczucia.
Planuj rozsądnie
Zastanów się, jakie błędy popełniasz najczęściej i postaraj się je wyeliminować. Podjadasz słodycze? Zastąp je owocami. Jadasz późną kolację? Połóż się wcześniej spać. W ciągu dnia wykorzystaj każdą okazję na to, aby się poruszać. Wysiądź wcześniej z autobusu i zrób sobie spacer, zamiast siedzieć przed telewizorem, idź na rower albo nawet posprzątaj. Każdy ruch się liczy! Nie stosuj wobec siebie taryfy ulgowej.
Znajdź wsparcie
Powiedz najbliższym o swoich planach, ale nie namawiaj nikogo do przejścia na dietę. Odchudzanie dla towarzystwa wcale nie jest skuteczne, ponieważ rzadko kiedy podparte jest silną motywacją. Pamiętaj! Nie proś też nikogo, aby ciebie kontrolował. Sama musisz mieć potrzebę oraz siłę, by zmienić dotychczasowy tryb życia.