|

Naturalne filtry przeciwsłoneczne

Światło ultrafioletowe może szkodzić całemu organizmowi.  Aby zmaksymalizować ochronę przeciwsłoneczną, stosujmy naturalne olejki rozmieszane w bazowym olejku różanym, a do naszego jadłospisu dołączmy produkty obfitujące w antyoksydanty. 

autor: Roxy Dillon, specjalistka medycyny ortomolekularnej, ziołolecznictwa, psycholog i farmakolog biochemiczny

W artykule Oto słońce, ciesz się nim” opisaliśmy dobroczynne właściwości skwalenu, silnego przeciwutleniacza wzmacniającego odporność organizmu, którego naturalnym źródłem są olej z wątroby rekina i oliwa z oliwek. Pamiętajmy, że również w innych produktach spożywczych można znaleźć nieocenione dla naszego zdrowia i urody antyoksydanty. Wspominaliśmy już m.in. o kakao w proszku, brokułach czy herbacie. Choć wszystkie te produkty mają wspaniałe właściwości lecznicze, to koncentrat pomidorowy jest wyjątkowy. 

Koncentrat pomidorowy – dobry na wszystko!

Zwiększone spożycie koncentratu w czasie lata znacząco poprawia stopień ochrony skóry przed spaleniem (można również stosować koncentrat jak maseczkę). Koncentrat w połączeniu z oliwą (np. w sosie albo bruschetcie) poprawia produkcję kolagenu. Dzieje się tak, ponieważ związki znajdujące się w koncentracie, takie jak likopen, zapobiegają tworzeniu się wolnych rodników. Innymi słowy, jedzenie koncentratu pomidorowego, szczególnie po wymieszaniu go z oliwą, chroni przed rakiem, zmarszczkami i utratą mięsistości skóry. Jak już wspomnieliśmy, koncentrat pomidorowy zawiera wiele związków zabezpieczających przed słońcem i mających cudowne działanie na skórę. Likopen jest jednym z karotenoidów (związków przypominających karoteny) występujących w pomidorach. Niedawno w tym warzywie odkryto całą rodzinę bezbarwnych karotenoidów. Dwa z nich, fitoen i fitofluen, bardzo dobrze chronią przed promieniowaniem ultrafioletowym, co znaczy, że zapobiegają powstawaniu zmarszczek zarówno związanych z wiekiem, jak i wpływem słońca. Poza tym nie dopuszczają do rozkładu kolagenu przez enzymy – i ten sam mechanizm działania wykazują w stosunku do przerzutów nowotworowych. 

Fantastyczny kwas ferulowy 

Kwas ferulowy absorbuje promieniowanie UV, nie dopuszcza do niszczenia kolagenu i kontroluje reakcję opalania się. Działa również przeciwzapalnie. Można go stosować zewnętrznie i przyjmować w pożywieniu. Kwas ferulowy nie tylko naprawia szkody wyrządzone przez słońce i chroni przed nimi, ale też cofa zegar biologiczny, znacznie zmniejszając ryzyko chorób nowotworowych i układu krążenia. Ponadto poprawia funkcjonowanie mózgu. Substancja ta znajduje się w otrębach ryżowych, pszenicznych, owsianych i jęczmiennych, a poza tym w kawie, truskawkach i dzięgielu chińskim. Olej z otrębów ryżowych zawiera estry kwasu ferulowego, bardzo skuteczne w ochronie przeciwsłonecznej i pochłaniające szerokie pasmo spektrum promieni ultrafioletowych, dzięki czemu ma silne działanie przeciwstarzeniowe. 

Naturalne olejki do stosowania na skórę

Olejki z rumianku i kocanki włoskiej. Mają one bardzo silne działanie przeciwzapalne, a stosowane miejscowo znakomicie odmładzają skórę. Są na tyle łagodne, że nie trzeba ich rozcieńczać. Warto jednak sprawdzić reakcję skóry, smarując nadgarstek po wewnętrznej stronie. Najlepiej stosować je po rozcieńczeniu w oleju bazowym, np. w oleju migdałowym albo z otrębów ryżowych. Jednak najbardziej odpowiednie oleje bazowe dla olejków rumiankowego i z kocanki to olej z dzikiej róży i tamanu. Rumianek wyrównuje i rozjaśnia tonację skóry tak skutecznie, że efekty są widoczne już po pierwszym użyciu. Ciemniejsze plamy na skórze to jeden z typowych rezultatów wystawienia jej na słońce, a rumianek potrafi je zlikwidować niemal przez jedną noc. Natomiast olejek z kocanki ma wspaniałe właściwości regeneracyjne. Zmniejsza żylaki, redukuje blizny, dzięki niemu znikają zmarszczki. 

Oleje z dzikiej róży i tamanu 

Można je stosować pojedynczo albo po wymieszaniu, albo też jako oleje bazowe dla olejków z rumianku bądź kocanki. Wszystkie cztery oleje, zarówno bazowe, jak i eteryczne, redukują blizny. Doskonale wspomagają regenerację ciała, co jest ogromnie ważne przy zapobieganiu szkodom wywołanym przez słońce. W jednym z badań naukowcy odkryli, że kiedy kobiety spędzające na plaży całe miesiące smarowały skórę olejkiem z dzikiej róży, oznaki uszkodzeń, takie jak nierówna pigmentacja czy zmarszczki, zniknęły w ciągu trzech tygodni. A po czterech miesiącach codziennego stosowania ich skóra stała się miękka i gładka, a przebarwienia zniknęły. To naprawdę świetne działanie naprawcze! Za każdym razem, gdy skóra ulega uszkodzeniu wskutek nadmiernej ekspozycji na słońce, powstają maleńkie blizny. Po jakimś czasie składają się one na widoczne oznaki fotostarzenia się organizmu: zmarszczki, szorstkość, utratę jędrności, przebarwienia. Pomoże w ich pozbyciu się olej tamanu – to następny znakomity środek leczący blizny.

Miód 

Ze względu na jego właściwości przeciwzapalne czasami na oddziałach oparzeniowych w szpitalach poważne, rozległe oparzenia smaruje się miodem – z fantastycznym rezultatem. Pod jego wpływem rany i oparzenia goją się bez pozostawiania blizn. Jako filtr przeciwsłoneczny hamuje zachodzącą na skutek działania słońca aktywację metaloproteinaz, nie dopuszczając do rozkładania kolagenu.

Lukrecja 

Lukrecja to zioło, które rewelacyjnie odmładza, ale ponieważ podnosi ciśnienie, należy  stosować je wyłącznie zewnętrznie. Ma działanie przeciwzapalne i zapobiega tworzeniu się wolnych rodników podczas ekspozycji skóry na promieniowanie ultrafioletowe. Dzięki temu podnosi się poziom kolagenu i elastyny. W połączeniu z czerwonym olejem palmowym albo olejem z awokado doskonale chroni skórę przed słońcem. 

Aloes zwyczajny 

Istnieje cały dział badań opisujących wspaniałe właściwości tej rośliny. Dzięki nim wiemy, dlaczego tak świetnie goi oparzenia, wygładza zmarszczki i napina skórę: ponieważ chroni ją przed szkodliwym wpływem słońca, blokując aktywację wolnych rodników. Aloes zwyczajny podnosi poziom kolagenu i elastyny w skórze, a stosowany wewnętrznie (w postaci soku) lub zewnętrznie (jako żel) odwraca skutki fotostarzenia się organizmu. Aby w krótkim czasie ujrzeć działanie odmładzające, należy zastosować obie metody jednocześnie. 

Olej z czarnuszki siewnej 

Olej ten ma właściwości estrogenne. Wspaniale działa na całe ciało. Smarowanie nim twarzy co najmniej raz dziennie sprawia, że skóra nabiera elastyczności, jędrności i młodziej wygląda. Po tej kuracji powinna nastąpić zauważalna poprawa w strukturze, gładkości i grubości skóry. 

Uwaga! Oleje eteryczne a słońce

Substancje naturalne, takie jak olejki eteryczne, oleje jadalne, zioła, suplementy diety i normalna żywność, są bardzo bezpieczne i mają dobroczynne działanie na organizm. Należy jednak zachować ostrożność w stosunku do niektórych olejków eterycznych, ponieważ mogą uczynić skórę wrażliwszą i bardziej podatną na uszkodzenia słoneczne. W strefach klimatycznych, gdzie jest ostre słońce, nie należy stosować żadnych olejków cytrusowych (np. cytrynowego, limonkowego, pomarańczowego, bergamotowego), żeby uniknąć zaczerwienienia lub reakcji uczuleniowych. Jeśli ktoś używa olejków: mirrowego i olibanowego rozcieńczonych w oleju bazowym, należy ich unikać tuż przed opalaniem się i w jego trakcie, a po opalaniu odczekać pół godziny, zanim się je nałoży. 

Odkryj Skwalen   

Najbogatszy w skwalen jest olej z wątroby rekina. Składnik ten znajduje się także w roślinach, m.in. w oleju z nasion amarantusa, oliwie z oliwek, ale według lekarzy roślinny jest gorzej przyswajalny niż ten pochodzenia zwierzęcego. Poza tym w produktach roślinnych stężenie skwalenu jest od 3 do 10 razy mniejsze niż w olejach rybich. Dlatego przyjmowanie kapsułek z olejem z wątroby rekina jest najłatwiejszym i najtańszym sposobem na zwiększenie osobistych zasobów skwalenu. 

Uwaga!  Nie mylmy oleju z wątroby rekina z tranem. Tran jest pozyskiwany z wątrób ryb z rodziny dorszowatych i owszem, ma mnóstwo nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, ale nie zawiera alkilogliceroli i skwalenu, które mają nieoceniony wpływ na nasze zdrowie, m.in.:

  • wykazują działanie przeciwzapalne, 
  • pomagają w gojeniu się ran oraz łagodzą stany zapalne, 
  • są cennymi antyoksydantami,
  • wzmacniają naturalną barierę ochronną skóry, 
  • usuwają zmarszczki i nierówną pigmentacje,
  • pomagają w gojeniu się ran oraz łagodzą stany zapalne,
  • likwidują cienie pod oczami i zaczerwienienia,
  • skutecznie odżywiają oraz nawilżają skórę,
  • łagodzą zmiany skórne wywołane przez promieniowanie słoneczne.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *