|

NADMIERNA POTLIWOŚĆ STÓP – 7 RAD FARMACEUTY

 

Radzi: mgr farm. Elżbieta Fliszkiewicz, nominowana do Nagrody AFiM 2015 z Apteki przy ulicy 15-go Stycznia w Pionkach

Pocimy się, ponieważ jest to jeden z najważniejszych mechanizmów utrzymania stałej temperatury ciała. Nasze ciało wydziela pot bez przerwy, a w nim wodę 98% i niewielką ilość soli mineralnych. W skórze występuje ok. 3 mln gruczołów ekrynowych, które odpowiadają za nadpotliwość, a miejsca gdzie występuje ich najwięcej to stopy, dłonie i czoło.

Pot jest płynem bezbarwnym i bezwonnym, a nieprzyjemny zapach pochodzi od bakterii rozkładających jego składniki i bytujących na skórze człowieka.

  • Pierwszą i najważniejszą zasadą jest więc bezwzględne zachowanie higieny osobistej oraz noszenie obuwia ze skór i bawełnianych skarpet, zmienianych odpowiednio często. Przepocone obuwie dokładnie suszymy i odstawiamy na kilka dni. Nogi myjemy w chłodnej wodzie z dodatkiem mydła przeciwbakteryjnego, a przestrzenie między palcami dokładnie osuszamy gdyż rozpadliny skórne, które tam powstają są doskonałymi „wrotami” dla inwazji grzybów i bakterii.
  • Czynnikami nasilającymi pocenie są : nieodpowiednia dieta (duże ilości kawy, alkoholu i ostrych przypraw), a nawet świeże warzywa typu czosnek, cebula czy por, duże ilości mięsa, picie zimnych napojów, zmiany hormonalne, różne choroby metaboliczne (cukrzyca) lub schorzenia układu nerwowego. Dlatego dbajmy latem o nasza dietę .
  • Na zmniejszenie problemu wpływają: picie dużej ilości wody o temperaturze pokojowej, jedzenie warzyw bogatych w potas oraz sezonowych owoców.
  • W ofercie aptek znajduje się cała gama antyperspirantów, żeli i zasypek pomocnych w zwalczaniu dyskomfortu, jakim są stale mokre i brzydko pachnące stopy. Pierwsze z nich zawierają sole glinu, które zmniejszają aktywność gruczołów potowych. Stosuje się je na noc, najpierw codziennie a potem co 2-3 dni: Antidral, Etiaxil, Medispirant, Acerin , blokery Ziaja. Inne jak Dezorol czy Pedipur mają metenaminę połączoną z innymi skutecznymi substancjami i produkowane są jako dezodoranty bądź papki.
  • Wielu pacjentom ulgę przynosi stosowanie zasypek ziołowych zawierających olejek z drzewa herbacianego, siarkę lub kwas borowy bądź moczenie nóg w naparach z kory dębu.
    Ziołem o udowodnionym działaniu jest szałwia. Napary bądź tabletki zmniejszają pocenie się na całym ciele w tym również na stopach. Wspaniałe połączenie wyciągu z szałwii, skrzypu, pokrzywy i melisy znajdziemy w tabletkach Perspiblock.
  • Jeżeli mimo odpowiedniej pielęgnacji skóry, stosowania antyperspirantów i zmiany nawyków żywieniowych, nadmierna potliwość nadal uprzykrza życie, należy udać się do lekarza, gdyż wzmożone pocenie się związane jest często z wieloma poważnymi chorobami.
  • Ponadto, pamiętajmy by zawsze, gdy nadarza się okazja, pochodzić boso po naturalnym podłożu.

[button content=”Znajdź aptekę Pani mgr farm. Elżbiety Fliszkiewicz” color=”red” text=”white” url=”https://modanazdrowie.pl/apteki-partnerskie/” openin=”_self”]

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *