||

Kiszonki najlepsze na zimę!

Świeży ogórek, choć pyszny i orzeźwiający, nie ma prawie żadnej wartości odżywczej. Kiedy jednak go ukisimy, zaczyna być źródłem wielu cennych dla organizmu substancji.

  1. Kiszonki są też łatwiej strawne niż produkty surowe, ponadto odżywiają i oczyszczają organizm. Co więcej, w trakcie fermentacji zostają usunięte niepożądane substancje, takie jak: cyjanki, hemaglutyniany i substancje gazotwórcze, zatem zmniejsza się ryzyko wzdęć i bólu brzucha.
  2. Świeży ogórek zawiera askorbinazę – enzym, który rozkłada witaminę C. Nie warto więc jeść go z pomidorami, natką i papryką. Natomiast kiszony ogórek jest wolny od askorbinazy i możemy go jeść w dowolnych sałatkach.
  3. Podczas kiszenia wydziela się kwas mlekowy, który jest niezwykle cenny dla zdrowia. Poprawia pracę jelit, uzupełniając ich florę bakteryjną (co zapobiega zaparciom). Zastrzyk witamin z dodatkiem kwasu mlekowego sprawi także, że poprawi się kondycja włosów i paznokci.
  4. W trakcie fermentacji tworzy się acetylocholina – odpowiadająca za przekazywanie impulsów nerwowych, obniżająca ciśnienie krwi oraz zwiększająca perystaltykę jelit. Przypuszcza się, że kiszonki mają także zbawienny wpływ na stany zapalne oraz wrzody żołądka i dwunastnicy.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *