Jakie są metody leczenia żylaków?
Radzi mgr farm. Marzena Grabowska, Apteka Farmvita, Radziwiłłowska 5, Lublin
Żylaki to schorzenia dotykające ok. 60 % społeczeństwa. W łagodnej postaci są to tzw. „pajączki”. W bardzo zaawansowanej są to trudno gojące się owrzodzenia, mogą być również istotnym elementem choroby zatorowo-zakrzepowej, dlatego nie należy ich lekceważyć. Łagodne objawy niewydolności żylnej, takie jak wymienione wyżej „pajączki”, bóle i obrzęki nóg, noce kurcze łydek możemy leczyć preparatami stosowanymi doustnie i miejscowo.
Preparaty doustne zawierają np. wyciągi roślinne:
- z winorośli właściwej (zawarte w niej składniki zmniejszają kruchość i przepuszczalność naczyń, łagodzą uczucia ciężkości, cierpnięcia, bólu i zmęczenia nóg)
- z ruszczyka kolczastego (zawarte w nim składniki działają przeciwwysiękowo i przeciwzapalnie poprawiając krążenie żylne)
- diosminę zmikronizowaną o zwiększonej biodostępności (poprawia zdecydowanie odpływ krwi żylnej, hamuje powstawanie obrzęków, zmniejsza uczucie pieczenia, ciężkości nóg)
- rutozyd (poprawia elastyczność i zmniejsza przepuszczalność naczyń)
- witamina C (warunkuje produkcję kolagenu potrzebnego do prawidłowego funkcjonowania naczyń krwionośnych)
Uzupełnieniem kuracji doustnej mogą być stosowane miejscowo maści lub żele o działaniu przeciwbólowym, przeciwobrzękowym, uszczelniającym i chłodzącym. Preparaty stosowane w łagodnej terapii przeciwżylakowej dostępne są bez recepty.
Jeżeli niepokoją nas nasilające się objawy niewydolności żylnej konieczna staje się wizyta w poradni specjalistycznej. Wybór metody leczenia dokonany przez lekarza zależy od osobistych predyspozycji pacjenta, ale przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby.
Informacja o stanie zaawansowania zmian chorobowych dostarcza wywiad oraz badanie USG Doppler.
Do głównych metod leczenia żylaków należą:
- Skleroterapia – wstrzyknięcie do naczynia krwionośnego preparatu powodującego zarastanie jego światła
- Laseroterapia – naświetlanie laserem niewydolnego pnia żyły co powoduje obkurczanie i zamykanie się żyły
- Elektroterapia – zamykanie naczyń specjalną elektrodą , która za pomocą prądu wysokiej częstotliwości powoduje koagulację tkanek
- Kriochirurgia – miejscowe zamrażanie tkanek przy użyciu podtlenku azotu lub ciekłego azotu
- Miniflebektomia – wycięcie chorobowo zmienionych żył za pomocą specjalnych haczyków chirurgicznych
- Stripping – klasyczna operacyjne usuwanie żylaków
- Metoda SVS ( Steam Vein Sclerosis) ablacja za pomocą pary wodnej. Metoda ta pozwala na usunięcie każdego rodzaju żylaków.
Uzupełnieniem leczenia jest również stosowanie wyrobów medycznych (rajstopy, skarpety, pończochy lub bandaże uciskowe)
[button content=”Znajdź aptekę Pani mgr farm. Marzeny Grabowskiej” color=”red” text=”white” url=”https://modanazdrowie.pl/apteki-partnerskie/” openin=”_self”]