|

Jaka metoda antykoncepcyjna jest dla mnie najlepsza?

Wybór odpowiedniej antykoncepcji jest uzależniony od wielu czynników. Sprawdź, która metoda jest dla ciebie najlepsza.

Każda kobieta powinna dobierać stosowaną metodę antykoncepcji indywidualnie w rozmowie z lekarzem ginekologiem. Ważne jest, aby wybrana metoda była dostosowana do jej oczekiwań, potrzeb oraz organizmu. Wcześniej jednak lekarz powinien wykonać u pacjentki kilka niezbędnych badań takich jak pomiar ciśnienia tętniczego, badanie piersi, badanie ginekologiczne z pobraniem wymazu cytologicznego, a także powinien przeprowadzić dokładny wywiad lekarski.

Przed pierwszą ciążą

W przypadku młodych kobiet, które jeszcze nie rodziły, odpowiednią metodą jest antykoncepcja hormonalna w postaci tabletek antykoncepcyjnych lub plastrów antykoncepcyjnych. Przeciwwskazaniami dla antykoncepcji hormonalnej są między innymi nowotwory, choroby układu sercowo-naczyniowego, ciąża, ciężkie choroby wątroby, nadciśnienie tętnicze czy palenie tytoniu u kobiet powyżej 35. roku życia. Dla kobiet, które mają kłopoty z cerą zalecane są doustne preparaty antykoncepcyjne wykazujące również działanie antyandrogenne czyli zwalczające zmiany trądzikowe. Z kolei plastry antykoncepcyjne nie zaburzają metabolizmu wątroby, a także posiadają łatwy schemat dawkowania.

Sprawa nie tylko kobieca

Antykoncepcja to jednak nie tylko sprawa kobiety. Z przeprowadzonych badań wynika, że 42 proc. Polek decyzję o wyborze określonej metody antykoncepcji podejmuje wspólnie z partnerem. Aby była ona satysfakcjonująca dla obojga partnerów, powinna być oparta na 4 filarach: rozmowie o tym, co partnerzy akceptują, a czego nie akceptują w obszarze antykoncepcji, wspólnym wzięciu odpowiedzialności za wybór określonej metody i konsekwencji jej stosowania, trosce o zdrowie partnerów w dłuższej perspektywie czasowej i elastyczności. Warto pamiętać, że decyzja o wyborze metody antykoncepcji nie jest ostateczna i powinna być na bieżąco dopasowywana do aktualnej sytuacji życiowej i potrzeb obojga partnerów.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *