||

Jak zacząć pomagać innym

Jeśli chcesz się włączyć jako wolontariusz w jakąś działalność, ale nie wiesz, od czego zacząć, skorzystaj z naszych podpowiedzi.

Jakie zaangażowanie sprawiłoby ci radość?
To najważniejsze pytanie, jakie trzeba sobie zadać, zanim zaczniemy działać. Wolontariat to nie poświęcenie. Powinniśmy wiedzieć, czy chcemy pracować z dziećmi, osobami bezdomnymi, niepełnosprawnymi, a może osobami starszymi, jakie zjawiska społeczne budzą nasze zainteresowanie.

Jakie są możliwości w mojej okolicy?
W wielu miastach działają centra wolontariatu. To tam zbierane są wszystkie informacje o bieżącym zapotrzebowaniu na wolontariuszy. W centrach wolontariatu można również porozmawiać z doradcą, który pomoże wybrać odpowiednie do naszych oczekiwań i możliwości formy wolontariatu. Doradcy odpowiedzą też na wszystkie pytania i wyjaśnią zasady pracy.

Zajrzyj na stronę www.ngo.pl
Zamieszczane są tam ogłoszenia dla wolontariuszy. W zakładce „ogłoszenia” można wybrać swój region i znaleźć aktualne propozycje dla wolontariuszy.

Jeśli szukasz czegoś dla swoich dzieci
Dzieci i młodzież najlepiej angażować w działania szkolne, np. zbiórki pieniędzy, ubrań itp., organizację charytatywnych imprez, harcerstwo. W ten sposób wprowadzimy je w świat wolontariatu.

Jeśli nie masz czasu na nowe zobowiązania
Warto się zaangażować w pomoc finansową. Jest wiele fundacji, które potrzebują takiego wsparcia (nawet jeśli stać nas tylko na skromne kwoty).

UWAGA!
Pamiętaj też o 1 procencie, który można odpisać od podatku dochodowego.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *