|

Jak uśmierzyć ból głowy?

Nie ma chyba na świecie dorosłej osoby, która by nie doświadczyła bólu głowy: a to z powodu zmiany ciśnienia atmosferycznego, a to za sprawą stresu lub… przedawkowania alkoholu. Z większością z nich można sobie poradzić.

AH
Alex Harper – ratownik medyczny

Bezwzględnej konsultacji medycznej wymagają bóle głowy:
– niezwykle silne (opisywane jako pierwszy taki ból w życiu);
– ostre, pojawiające się nagle;
– z towarzyszącą wysoką gorączką, sztywnością karku lub osłabieniem jednej strony ciała.

Wystarczy telefon do przychodni lub pod numer alarmowy (999). Należy spokojnie opisać objawy i czekać na decyzję lekarza lub dyspozytora medycznego.

W piśmiennictwie neurologicznym istnieje szczegółowa systematyka, obejmująca 280 typów bólów głowy. Z oczywistych powodów musieliśmy typologię tę oraz sposoby domowego leczenia znacznie uprościć. Jeżeli ktoś z państwa będzie miał wątpliwości co do własnego stanu, najlepszym wyjściem jest kontakt z lekarzem.

uzupełnijUzupełnij niedobory jonów i witamin
Oprócz spadków ciśnienia współczesny styl życia sprzyja utracie elektrolitów, a to również czynnik mogący wpływać na ból głowy. Dlatego podczas epizodu bólu głowy warto zjeść np. pomidora (potas), banana (magnez) czy owoce czarnej porzeczki (wit. C). Świeże owoce można ewentualnie zastąpić sokami.

 

Połóż się
Znakomita część bólów głowy ma pochodzenie – mówiąc w uproszczeniu – odkręgosłupowe. Trzeba pamiętać, że prowadzimy siedzący tryb życia, a to sprzyja uciskowi kręgów na nerwy szyjne i w efekcie –   bólom głowy. Dlatego kolejny krok w walce z bólem to zmiana pozycji na leżącą i próba odciążenia mięśni szyi.

Weź tabletkę
Eksperci EFNS dokonali przeglądu piśmiennictwa dot. leczenia bólu głowy i zasugerowali tzw. Dobrą praktykę kliniczną w tym temacie. Polecane leki to m.in.: ibuprofen, ketoprofen, kwas acetylosalicylowy, naproksen, diklofenak i paracetamol. Należy jednak pamiętać, żeby bezwzględnie przed przyjęciem leku skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.


Napij się wody
Zdecydowana większość bólów głowy ma podłoże ciśnieniowe – a faktem jest, że w dzisiejszym, zabieganym świecie zapominamy nie tylko o regularnym jedzeniu, ale przede wszystkim piciu. Dlatego pierwszym krokiem w walce z bólem głowy powinno być uzupełnienie płynów
(ok. 1 l w ciągu godziny).

Dziennikarz, który został ratownikiem medycznym. Od niedawna pracuje
w południowej Anglii w międzynarodowym zespole ratunkowym.

Alex Hepner

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *