||

Jak sobie radzić ze stresem?

Czyli jak zbudować w sobie świadome oparcie – radzi Renata Mazurowska, trenerka umiejętności osobistych i społecznych.

Dbaj o zdrowie
Zastosuj sprawdzoną receptę – aktywność fizyczna i rozsądna, wartościowa dieta. Nie nadużywaj soli, wyeliminuj biały cukier i białą mąkę. Ponadto, twoja dieta powinna się składać w 2/3 z owoców i warzyw. Znajdź aktywność ruchową, która najbardziej ci odpowiada i sprawia największą przyjemność.

Zmień myślenie na dobre
Skup się na rozwiązywaniu problemów, a nie doszukiwaniu się winy. Znajdź pozytywną stronę w każdej sytuacji, a krytykę zastąp wsparciem.

Dbaj o wypoczynek
Mogą to być chwila relaksu połączona z kontemplacją w ciszy, codzienne ćwiczenia oddechowe, krótka drzemka w ciągu dnia lub piętnastominutowa przerwa w pracy poświęcona na krótki spacer.

Dbaj o relacje
Kontakt z bliskimi wpływa na nasze samopoczucie, buduje i wzmacnia dobre myślenie o sobie i świecie. Nie skupiaj się wyłącznie na sobie. Wspieranie tych, którzy są w gorszym położeniu od naszego dodaje sił nie tylko osobie, której pomagamy, ale również buduje w nas samych świadomość własnej sprawczości i dobrego wpływu na innych.

Zadbaj o wyciszenie
Skup się na byciu tu i teraz. Pielęgnuj w sobie poczucie, że jesteś częścią większego, potężniejszego porządku. Może w tym pomóc regularna kontemplacja, medytacja albo mindfulness – trening uważnej obecności.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *