Jak sobie radzić z nietolerancją pokarmową?
Nawracające przeziębienia, łuszczyca, otyłość i wiele innych dolegliwości trudnych do zdiagnozowania przez lekarzy to często konsekwencje nietolerancji pokarmowej.
Nietolerancję pokarmową można wykryć za pomocą testu immunologicznego dostępnego w aptece. Te podstawowe obejmują już od 48 najpopularniejszych pokarmów w Europie. Po przeprowadzeniu takiego testu należy się stosować do ścisłych zasad żywieniowych:
- Wyeliminować produkty, na które następuje silna negatywna reakcja naszego organizmu, i zastąpić je innymi, np. mleko krowie i nabiał – mlekiem sojowym, kokosowym lub kozim, a ziarna z glutenem innymi ziarnami: gryką, ryżem, kukurydzą, amarantusem i prosem;
- Przestrzegać diety rotacyjnej i NIE POWTARZAĆ tych samych pokarmów codziennie;
- Zastosować inne proporcje w żywieniu – z przewagą warzyw, zwłaszcza surowych, oraz korzystać z produktów biologicznie aktywnych, nieprzetworzonych, takich jak pełne ziarna zbóż, kasze, warzywa strączkowe, dobre naturalne tłuszcze, ryby, owoce;
- Zrezygnować ze słodyczy, słodkich napojów, ciast, bowiem nadmiar cukru, białej mąki, margaryn i dodatków chemicznych powoduje niszczenie śluzówki przełyku, żołądka i jelit, sprzyja grzybicy jelit i dysfunkcji układu pokarmowego.