|

Jak prawidłowo stosować kremy z filtrem?

Radzi Anna Niedziałek z Apteki Prywatnej mgr farm. Przemysław Niedziałek, ul. Komandosów 4, Radom. Laureatka Nagrody Anioły Farmacji i Medycyny.

Nadmierne eksponowanie skóry na słońcu może nieść za sobą poważne konsekwencje dla zdrowia. Jeśli musimy przebywać na słońcu, powinniśmy zabezpieczyć się przed nim preparatami zawierającymi filtry promieni UVA oraz UVB, a najlepiej stosować tzw. blokery całkowicie chroniące przed słońcem.

Opalaj się rozsądnie

Aby bezpiecznie korzystać z kąpieli słonecznych należy przestrzegać kilku ważnych reguł. Przede wszystkim słońca należy unikać w godzinach południowych (10.00-14.00), a w słoneczne dni zawsze szukać cienia. Dzieci poniżej pierwszego roku życia nie powinny być wystawiane na bezpośrednie działanie słońca, a starsze wymagają większej niż dorośli ochrony przed słońcem. W aptekach są dostępne preparaty przeciwsłoneczne, które nie tylko chronią przed szkodliwym promieniowaniem, ale chronią również DNA komórek skóry.

Wybierz odpowiedni filtr

Pierwszą ważną zasadą jest odpowiednie dobranie wielkości filtra do karnacji. Naszą skórę można dzielić na kilka typów. Osoby które mają jasną karnację, blond włosy, niebieskie oczy mają większą wrażliwość na słońce. Unikać słońca powinny też ci, u których w rodzinie występowały nowotwory skóry. Osoby bardzo wrażliwe o jasnej karnacji, rudych włosach, o dużej skłonności do podrażnień muszą stosować faktor SPF 50. Druga kategoria to osoby o jasnej karnacji i blond włosach. Takie osoby powinny używać kremów z filtrem min 30-50 SPF. Skórę mniej wrażliwą mają osoby z czarnymi włosami. Dla nich odpowiednim kremem będzie filtr SPF 10-20 SPF. Jednak, gdy słońce jest bardziej intensywne powinniśmy wybrać krem o wyższym faktorze niezależnie od karnacji. Często w pochmurne dni zapominamy o preparatach przeciwsłonecznych. Jest to błąd, gdyż promieniowanie UVA przenika przez chmury.

Wsmaruj jak należy

Skórę należy pokryć odpowiednią warstwą kremu na 20 minut przed ekspozycją na słońce. Preparatem z filtrem należy się dosmakowywać przynajmniej raz na dwie godziny. Badania pokazują, że część kremów ulega fotodegradacji już w 1,5 godziny od posmarowania skóry. Uważa się, że im wyższy filtr lepszy. Istnieją preparaty do miejsc szczególnie wrażliwych, takich jak skóra wokół ust i oczu, znamiona. Na skórę głowy dobrze jest zastosować mgiełkę z filtrem. By prawidłowo nakładać kremy z filtrem warto poznać ich budowę. Rozróżniamy filtry chemiczne oraz mineralne. Filtry chemiczne to takie, które właściwości pochłaniania energii pochodzącej z promieniowania słonecznego (np. oktorylen, avobenzon, silatrisol, tinosorb M). Filtry mineralne działają na zasadzie tzw. lustra, nie przepuszczają promieniowania (dwutlenek tytanu, tlenek cynku). Wszystko jest dla ludzi, słońce też, ale w umiarze. Jeżeli korzystamy z niego rozważnie i rozsądnie, to nam nie zaszkodzi, a być może dzięki niemu poczujemy się lepiej.

[button content=”Znajdź aptekę Pani mgr farm. Anny Niedziałek” color=”red” text=”white” url=”https://modanazdrowie.pl/apteki-partnerskie/” openin=”_self”]

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *