||

Jak ogrzewać, by nie szkodzić?

Sposób ogrzewania domu istotnie wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Wymiana instalacji może być kosztowna, lecz będzie to przede wszystkim inwestycja we własne zdrowie.

Oszczędny piec akumulacyjny

Jest to piec, który pobiera energię elektryczną, kiedy jest ona najtańsza (np. gdy obowiązuje taryfa nocna), a następnie stopniowo w ciągu doby oddaje ciepło. Piec akumulacyjny długo się nagrzewa, dlatego może minąć trochę czasu, zanim odczujemy ciepło po powrocie do nienagrzanego domu. Ceny pieców akumulacyjnych zaczynają się od tysiąca złotych.

Ogrzewanie podłogowe

Ma wiele zalet: brak widocznych instalacji grzewczych, komfort użytkowania (pionowy rozkład temperatury, który jest bardziej odczuwalny), mniejsze straty ciepła i niższe koszty eksploatacji. Jednak instalacja wiąże się z koniecznością wymiany podłogi. 1 mkw. ogrzewania podłogowego kosztuje w granicach od 100 do 300 zł.

Promienniki

Elektryczne promienniki podczerwieni przetwarzają energię elektryczną w ciepło pod postacią promieniowania podczerwonego. Dają one bardzo duży komfort cieplny, są ekologiczne i oszczędne. Ponadto mogą służyć jako ozdoba mieszkania, bowiem na powierzchni promiennika można umieścić grafikę lub zdjęcie. Ceny paneli o mocy 500 W to od 600 do 1000 zł.

Pompa ciepła

To urządzenie przekształcające naturalne źródła ciepła (gruntu, wody lub ogrzewania) w ciepło służące do ogrzewania domu, podgrzewania wody użytkowej, a nawet chłodzenia. Średni koszt instalacji to ok. 20 tys. zł. Jednak na zakup i instalację tych urządzeń można uzyskać dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *