|

Jak nie dopuścić do powstawania żylaków podczas ciąży?

Każda z pań chce mieć piękne nogi bez żylaków. Ciąża jest okresem, który jednak sprzyja ich pojawieniu się. Dlatego problem żylaków często nurtuje kobiety ciężarne. Żadna z nich nie chce dopuścić do wystąpienia żylaków, które są niezdrowe i nieestetyczne.

Występowanie żylaków w ciąży dotyczy około 40% ciężarnych kobiet. Szczególnie zagrożone są te z nich, u których żylaki występowały już przed ciążą, a także panie z nadwagą oraz te, które zbyt dużo przytyją w czasie ciąży. Ciążą sprzyja pojawieniu się żylaków, gdy w tym okresie zwiększa się poziom progesteronu, który w znacznym stopniu wpływa na zmniejszenie sprężystości ścian żył. Żylaki mogą się pojawić już w pierwszym trymestrze.

Zapobiegaj

Możliwe jest jednak jak najwcześniejsze zredukowanie do minimum objawów i zapobieganie żylakom podczas ciąży. Należy unikać nadmiernego przyrostu wagi oraz zażywać witaminę C utrzymującą elastyczność żył. Warto jest także wykonywać dozwolone w ciąży ćwiczenia, a także codziennie chodzić na spacery. Ważne jest również, by nie nosić odzieży ograniczającej swobodne ruchy i rajstop ściągających, wskazane są natomiast płaskie buty z szerokimi noskami. Bardzo przydatne w profilaktyce żylaków będzie unikanie dźwigania ciężarów oraz długiego stania lub siedzenia. Podczas siedzenia nie powinno się zakładać nogi na nogę. Panie, które mają siedzącą pracę, powinny co 40 minut wstawać od biurka i przespacerować się, a te, które mają pracę stojącą, jak najczęściej siadać. Warto jest zadbać o masaże stóp i łydek, które wykonywane powinny być od stóp w górę. Pomocne bywa także stosowanie naprzemiennych natrysków zimną i gorącą wodą.

Co robić kiedy się pojawią?

Leczenie żylaków nie jest zalecane podczas ciąży, lepiej poczekać do kilku miesięcy po porodzie. W razie potrzeby, zapobiegawczo lub wspomagająco, lekarz może przepisać leki poprawiające krążenie żylne, np. żele z wyciągiem z kasztanowca, a także leki zawierające rutynę wzmacniającą ściany naczyń krwionośnych. Najlepiej jest jednak zapytać o odpowiedni produkt farmaceutę, który w ramach opieki nad pacjentką przeprowadzi krótką rozmowę i zaproponuje najlepsze rozwiązanie.

Sprawdź 7 prostych porad mgr farm. Anna Praszmo jak uniknąć żylaków w czasie ciąży.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *