Gorączka instrukcja obsługi

Zbijanie podwyższonej temperatury nie zawsze jest wskazane. Kiedy więc to robić, kiedy lepiej udać się do lekarza i jak postępować, kiedy gorączkuje dziecko.

AH

Autor: Alex Hepner, ratownik medyczny

Według  amerykańskiego Towarzystwa Intensywnej Terapii (Society of Critical Care Medicine) o gorączce możemy mówić, gdy temperatura ciała przekracza 38 st. C. Jeśli nie występują niepokojące objawy towarzyszące (np. zaburzenia świadomości, nagły, silny ból brzucha) – nadal nie ma powodów do paniki.

Jednak gdy pacjentem jest dziecko, każde znaczne podniesienie temperatury wymaga uwagi pediatry. Najlepiej skontaktować się z nim telefonicznie i opisać objawy. On zdecyduje, jak dalej postępować. Dzieci bardzo szybko ulegają odwodnieniu na skutek gorączki, dlatego choremu malcowi trzeba podawać więcej płynów niż na co dzień. A co, jeżeli gorączkuje dorosły? Doświadczeni lekarze, od których uczyłem się podstaw interny, radzili, aby gorączkę zbijać dopiero drugiego dnia, tak by dać pole do działania układowi immunologicznemu i nie wyłączać jednego z mechanizmów obronnych naszego ciała. Jakich leków użyć, podpowie farmaceuta.

Co robić?

 

Nawilżone letnią, nie zimną, wodą ręczniki kładziemy po obu stronach szyi pacjenta, pod pachami, w pachwinach. W przypadku małych dzieci można wilgotny ręcznik położyć także na brzuszku. U dorosłego gorączkę można zacząć zbijać drugiego dnia, tak aby układ immunologiczny zrobił swoje.

 

Czego nie robić?

Dziennikarz, który został ratownikiem medycznym. Od niedawna pracuje
w południowej Anglii w międzynarodowym zespole ratunkowym.

Alex Hepner

Reklama