|

Czas dojrzałych kobiet

Menopauza bardzo silnie wpływa na naszą psychikę. Niestety, zwykle nie dodając nam skrzydeł. Ale to naturalny etap w życiu każdej z nas, więc mając odpowiednią wiedzę, możemy go przeżyć pięknie.

Autor: Elżbieta Gryglas, Anna Łądka

Taki obrazek: idę przez park do pracy, spotykam zaprzyjaźnioną panią psycholog. Kobietę mądrą, ładną, dbającą o zdrowe życie, w świetnej formie. Pytam: co słychać. – Nie wiem, co się ze mną dzieje – odpowiada wyraźnie poruszona. – Nie panuję nad emocjami, sama siebie nie poznaję! Nie przypuszczałam, że to tak trudny moment w życiu kobiety. Utrata poczucia, że jestem przewidywalna dla samej siebie, i te zawroty głowy… Menopauza, mocna rzecz.

Zapadło mi w pamięć to spotkanie. Skoro ona, zawodowiec, tak wchodzi w menopauzę, i ja w swoim czasie nie powinnam się spodziewać łagodnego wymiaru kary – pomyślało mi się.

No właśnie, czy kary? Nie ma chyba kobiety, która nie myślałaby z obawą o tym okresie życia. Dodatkowo podsycaną niewybrednymi żarcikami na temat klimakterium i presją, że tylko młode kobiety są atrakcyjne. I nawet tytułami z prasy kobiecej typu: Podstępna menopauza, Jak nie być niewolnicą hormonów, Uważaj, co jesz! Łatwiej będzie przytyć. Wszystko to prawda, ale… To tak jakbyśmy o miłości pisali: Uważaj, szybciej się skończy, niż na dobre się zacznie. Albo: Nie trać głowy, bo możesz zostać z niczym.

W tym ciele jest przecież i dusza

Wiek, w którym kobieta przeżywa trudności związane z menopauzą, to okolice pięćdziesiątki. Są nieuniknione, bo zmienia się fizjologia – ciało potwierdza: starzejemy się. Wielu specjalistów lekceważy jednak psychologiczne aspekty menopauzy, twierdząc, że nie ma co ich przeceniać. Terapia hormonalna powinna załatwić sprawę wahań nastrojów i płaczliwości, wybuchów agresji i niepokoju. A ewentualne kryzysy psychiczne mają przyczyny zewnętrzne: bo mąż odchodzi do młodszej, bo praca wisi na włosku.

Owszem, menopauza to zespół zmian fizycznych, z których najważniejszym jest zanik miesiączkowania (w Polsce średnio w 49. roku życia). Ale nawet jeśli kobieta nie odczuwa przykrych objawów: uderzeń gorąca, bezsenności, osłabienia pamięci i wielu innych, nie jest to dla niej fakt bez znaczenia. To wyraźny sygnał, że przechodzi w kolejną fazę życia. Najczęściej zbiega się z tym, że dzieci są już dorosłe lub zaraz będą i opuszczą dom, albo że rodzą się wnuki. Zmienia się cały jej dotychczasowy świat. Nawet jeśli mąż nie chce odejść, a praca nie zamierza się skończyć. Bo menopauza jest trochę jak wiek dojrzewania – to czas, kiedy zachodzą bardzo ważne zmiany w organizmie, ale i nie mniej ważne – w psychice. Tyle że w wieku dojrzewania ich celem jest przygotowanie człowieka do wejścia w dorosłe życie. Menopauza wiąże się ze strachem przed wypadnięciem z życia. Dobry moment, aby nadać mu nowy sens.

Bez poczucia winy i wstydu

Dziś kobieta po pięćdziesiątce (podobnie jak mężczyzna) znaczy zupełnie coś innego niż jeszcze 10 lat temu. Mamy dużo więcej możliwości, by zająć się sobą, ale też kondycja kobiet w średnim wieku jest znacznie lepsza. Kobiety są sprawniejsze, bardziej świadomie się odżywiają, mają dostęp do wiedzy i potrafią o siebie zadbać. Każda z nas może skorzystać z hormonalnej terapii zastępczej, porady psychologicznej, dowiedzieć się, jak jeszcze może sobie pomóc, nie tracąc czasu na niepotrzebne smutki. Podejrzliwe traktowanie stanów emocjonalnych jest wręcz wskazane w tym czasie. Kiedy zauważymy u siebie huśtawkę nastrojów, płaczliwość bez powodu itp. nieadekwatne do sytuacji objawy, możemy zgłosić się do specjalisty, aby sprawdzić, czy nie wynikają one z wahnięć hormonalnych. Uregulowanie ich poziomu pozwoli wrócić do racjonalnego przeżywania rzeczywistości i optymizmu.

Nie bez znaczenia jest fakt, że zmienia się ogólny klimat wokół starzenia. Nikogo nie dziwi pani w okolicach siedemdziesiątki na rowerze, siłowni czy wakacyjnym festiwalu filmowym. Wracamy do normalności, doceniając osoby starsze za ich mądrość i doświadczenie. Ta społeczna zmiana stosunku do nich bardzo pomaga w optymistycznym spojrzeniu na swoją własną przyszłość.

Zrób to dla siebie

Nie zapominajmy, że menopauza jest naturalnym etapem w życiu kobiety. Jak będzie przebiegała, zależy od genów, stanu zdrowia, ale przede wszystkim od nas samych. Jest wiele sposobów, aby przeżyć ją łagodnie. Po pierwsze – zminimalizować objawy fizyczne (mają znaczący wpływ na to, jak funkcjonujemy psychicznie). Korzystajmy z metod naturalnych, na początek z odpowiedniej diety. Powinno być w niej dużo warzyw, tłuste ryby, produkty pełnoziarniste (pieczywo, kasze, płatki), soja w różnej postaci. Należy ograniczyć, a najlepiej wyeliminować całkowicie cukier, słodycze, potrawy ciężkostrawne. Piszemy o tym często w „Modzie na Zdrowie”. Odpowiednia dieta potrafi wpłynąć na samopoczucie, pracę mózgu, układ hormonalny. Podobnie aktywność fizyczna – dbajmy o codzienny spacer, proste ćwiczenia rozciągające, dowolną formę ruchu, ważne, aby to nam weszło w krew, regularność jest najważniejsza. Ruch pomaga też rozładować stres, a ten w menopauzie potrafi być odczuwany znacznie silniej. Bardzo ważne jest stosowanie technik relaksacyjnych, takich jak medytacja, modlitwa czy innych. Warto podkreślić, że one nie tylko zmniejszają drażliwość emocjonalną i poprawiają jakość snu, ale istotnie zmniejszają występowanie objawów naczynioruchowych (uderzenia gorąca, zimne poty). Niektórym kobietom przynosi ulgę stosowanie fitohormonów obecnych m.in. w nasionach soi oraz lnu, podobnych w swej budowie do hormonów kobiecych – estrogenów. Preparaty fitohormonalne pomagają zahamować uderzenia gorąca oraz poty nocne, obniżają stany depresyjne i łagodzą huśtawkę nastrojów. Ich stosowanie jest bezpieczne.

I na koniec

Bardzo ważne jest także znalezienie sobie grupy przyjaciół – osób, które nas wspierają, akceptują, z którymi lubimy się pośmiać i ruszyć na wycieczkę. Kochający mąż, który swoim zachowaniem mówi nam: jesteś piękna! potrafi zdziałać cuda. Dla wielu kobiet to czas, kiedy budzi się potrzeba określenia sensu życia – a to często wiąże się z potrzebami religijnymi. Warto zadbać i o tę sferę życia, na pewno przyniesie wzmocnienie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *