||

Chcesz być mamą? Pomoc przy zajściu w ciążę.

4 zasady, których powinnaś przestrzegać, jeśli chcesz zajść w ciążę

  1. Przyjmuj kwas foliowy. Reguluje on wzrost i rozwój komórek, odgrywa rolę w zachowaniu materiału genetycznego i przekazywaniu cech dziedzicznych, pobudza procesy krwiotwórcze. Jeśli brakuje go w diecie matki, u niemowlęcia pojawiają się wrodzone wady układu nerwowego – najczęściej zapalenie cewy.
  2. Unikaj szkodliwych tłuszczów trans zawartych w twardych margarynach, pieczywie, wyrobach cukierniczych i fast foodach. Hamują owulację i zmniejszają szanse poczęcia. Przyczyniają się do otyłości i powstawania nowotworów.
  3. Białka zwierzęce należy zastępować roślinnym. Z badań wynika, że kobiety, które jedzą dużo produktów bogatych w białka zwierzęce, mają prawie o 40 proc. mniejsze szanse na zajście w ciążę niż te, które jedzą więcej białek roślinnych. Czyli: porcję mięsa warto częściej na talerzu zastępować fasolą lub gruboziarnistą kaszą, np. gryczaną.
  4. Pilnuj wagi. Niedobra jest zarówno otyłość, jak i niedowaga. Zakłócają cykl menstruacyjny, a to może zahamować owulację. Ryzyko niepłodności spowodowanej zaburzeniami owulacji jest większe u kobiet o najwyższym i najniższym BMI, czyli wskaźniku masy ciała.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *