|

Cellulit jest bez szans!

Najpierw spójrz na siebie z miłością. Cellulit wycofa się łatwiej, gdy wszystko, co zrobisz, będzie wynikało z troski. Bo rozprawa z tą przypadłością to przede wszystkim zmiana życia na zdrowsze. Tylko pod tym warunkiem skutecznie pomagają masaże, kosmetyki i suplementy.

Autor: Agnieszka Krzywicka

Pomarańczowa skórka to bardzo „demokratyczna” przypadłość – w mniejszym lub większym stopniu zaawansowania pojawia się u ponad 90 proc. kobiet. I sprawia kłopoty wszystkim: młodym i dojrzałym, szczupłym i otyłym. Przyczyną powstania cellulitu są bowiem kłopoty z krążeniem, zaburzenia hormonalne, brak aktywności fizycznej, niezdrowa dieta i niehigieniczny styl życia. Cellulit nie pojawia się nagle i, niestety, nagle nie zniknie. Żeby się go pozbyć, konieczna jest zmiana diety, rezygnacja z używek oraz dużo ruchu. Pomagają również suplementy i zabiegi kosmetyczne.

Atak na kobiety

Jedną z przyczyn powstawania cellulitu jest estrogen. Jeśli mamy zbyt wysoki poziom tego hormonu w stosunku do progesteronu, zwiększa się przepuszczalność naczyń krwionośnych; z krwi do tkanek przenika płyn fizjologiczny i gromadzi się w przestrzeniach międzykomórkowych, wywołując obrzęk. Zaburzone zostaje krążenie i do komórek nie dociera odpowiednia porcja substancji odżywczych, za to gromadzi się nadmiar zbędnych produktów przemiany materii. Komórki tłuszczowe zwiększają wtedy objętość. To dlatego charakterystyczne grudki pojawiają się podczas burz hormonalnych: w czasie ciąży, menopauzy, stosowania HTZ lub antykoncepcji, ale też u rozwijających się dziewcząt. Drugą przyczyną cellulitu jest charakterystyczna dla kobiet budowa tkanki łącznej, której siateczka jest rzadsza niż u mężczyzn i bardziej rozciągliwa. Kiedy się rozciąga, komórki tłuszczowe wypełniają oczka tej siatki, a skóra zaczyna przypominać pomarańczową skórkę.

Cellulit wodny i tłuszczowy

Istnieją dwa rodzaje cellulitu. Wodny pojawia się przy zaburzeniach krążenia krwi i płynu limfatycznego, którym towarzyszy zatrzymywanie wody w tkankach. Skóra wygląda jak napuchnięta, a pod uciskiem pojawiają się na niej „grudki”. Systematyczne ćwiczenia, masaże i zabiegi kosmetyczne przyspieszają odprowadzanie wody.  W cellulicie tłuszczowym nierówności skóry są bardziej widoczne.  W jego zwalczaniu ważna jest lekkostrawna dieta, ćwiczenia i zabiegi w gabinetach kosmetycznych. Najczęściej zdarza się tzw. cellulit mieszany, w którym jednocześnie za dużo jest tkanki tłuszczowej, a układ limfatyczny i krążenia nie działa sprawnie.

Przede wszystkim ćwicz!

Sporty aerobowe (np. jazda na rowerze, bieganie, szybkie marsze) usprawniają krążenie i przepływ limfy. Różne odmiany aerobiku przyspieszają spalanie tłuszczu. Nawet pilates i joga wpływają na stan skóry – poprawiają jej sprężystość i ukrwienie. Pływanie i aqua aerobik pobudzają krążenie, a woda masuje skórę.

Zmień radykalnie dietę

Nie chodzi o restrykcyjne cięcie kalorii, ale głównie o zmiany jakościowe. Trzeba wykreślić z jadłospisu produkty przetworzone, pełne konserwantów, barwników i aromatów syntetycznych, należy ograniczyć sól i słodycze. W ich miejsce powinny pojawić się owoce i warzywa oraz węglowodany złożone (pełnoziarniste pieczywo, kasze, brązowy ryż i otręby), ponieważ przyspieszają przemianę materii i usuwanie toksyn.

Poszukaj pomocy w aptece

Mieszanki ziołowe zawierają np. pokrzywę, która działa drenująco, lub mniszka lekarskiego, wspomagającego pracę wątroby. Herbatki ziołowe można jednak stosować nie dłużej niż kilka dni, ponieważ niektóre przyspieszają usuwanie wody z organizmu, co może doprowadzić do odwodnienia. Kurację antycellulitową mogą natomiast uzupełnić suplementy. Zawierają składniki uelastyczniające skórę, przyspieszające spalanie tłuszczu lub wydalanie z organizmu zbędnych produktów przemiany materii.

Systematycznie stosuj kosmetyki

Jest ich cała gama: od mydeł i żeli pod prysznic, po sole do kąpieli, balsamy i żele do ciała. Ich składniki mają poprawić krążenie, wzmocnić tkankę łączną i usuwać toksyny. Na pewno też działają na skórę, która staje się gładsza i bardziej elastyczna. Pod prysznicem pobudzamy krążenie krwi silnym strumieniem wody, a potem możemy zrobić masaż połączony z aplikacją preparatu antycellulitowego. Rozpoczyna się go zawsze od kostek ku górze, wykonuje ruchami najpierw delikatnymi, potem mocniejszymi. 

Z NASZEJ APTEKI

mgr farm. Anna Tychmanowicz, Anioł Farmacji 2011
Apteka Radosna, ul. Klimczaka 17, Warszawa

Cellulit to temat zdecydowanie bardziej oswojony niż kilka lat temu. Już chyba nikt nie wierzy w to, że wystarczy dobry kosmetyk, aby problem zniknął przynajmniej z oczu. Dziś możemy świadomie zmienić odżywianie, komponować posiłki z wartościowych składników i wprowadzić dziedzinę sportu, która nam najlepiej służy. Wówczas kosmetyki i suplementy będą tylko wisienką na torcie. Z oferty aptecznej polecam olejek drenujący Caudalie. Doskonały do masażu. Energetyzuje i świetnie nawilża skórę. Kurację możemy zintensyfikować, stosując dwa razy w tygodniu peeling z tej linii i codziennie pijąc herbatę drenującą. Produkty wysokiej jakości, dostępne również w firmowych punktach spa na całym świecie.  

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *