Ból gardła

Jesień prócz spadających liści – i spadającego słupka rtęci – to niestety także festiwal chorób, których pierwszym objawem często bywa ból gardła. Możemy sobie jednak z nim radzić – i to na różne sposoby.

Joanna Markiewicz z Apteki na Młyńskiej w Kołobrzegu, Anioł Farmacji 2014

Przyczyną nawet 90 proc. przypadków bólu gardła u dorosłych są infekcje wirusowe, których leczenie nie wymaga konieczności stosowania antybiotyku. Towarzyszą im złe samopoczucie, gorączka 38–38,5 st. C, ból głowy i kaszel, które ustępują po 7–10 dniach.

Jeśli ból gardła dopadł dziecko, przyczyną mogą być paciorkowce, czyli bakterie wywołujące anginę. Wówczas maluch ma znaczny wysięk z migdałków, nieprzyjemny zapach z ust, bolesne i powiększone węzły chłonne szyjne, gorączkę powyżej 39 st. C, skąpy kaszel, a ból trwa ponad tydzień. W takim przypadku bezwzględne jest wdrożenie antybiotyku. Nie należy przed badaniem zażywać tabletek na gardło, bo mogą zaciemnić obraz choroby.

U osób młodych sprawcą bólu może być wirus Epsteina-Barr, który wywołuje „chorobę pocałunków”, czyli mononukleozę zakaźną. Objawy przypominają zakażenie bakteryjne, wymagana jest wizyta u lekarza oraz leczenie.

Nadkażenie gardła grzybem z rodzaju Candida albicans też może być przyczyną bólu. Najczęściej dotyka małe dzieci lub dorosłych po kuracji antybiotykami. Najlepiej sprawdzi się znany od lat Chlorchinaldin o działaniu bakteriobójczym, grzybostatycznym i przeciwpierwotniakowym.

Ból gardła może być następstwem refluksu żołądkowo-przełykowego i wynikać z ciąg- łego drażnienia błony śluzowej gardła przez kwaśną treść żołądka. Farmaceuta może dobrać odpowiedni preparat, zbierając wcześniej wywiad od pacjenta.

Preparaty do ssania mają dłuższy kontakt z gardłem, co daje im przewagę nad aerozolami i płynami do płukania. Pobudzają wydzielanie śliny, która łagodzi i nawilża gardło. Są wygodne w użyciu. Nie są wskazane dla małych dzieci, gdyż istnieje ryzyko zachłyśnięcia.

Środki do ssania należy stosować 15–30 min po jedzeniu, a po ich zażyciu nie jeść ani nie pić przez 2–3 godz., aby nie wypłukiwać substancji czynnej z chorobowo zmienionego miejsca. Nie należy ssać jednej tabletki bezpośrednio po drugiej, wystarczy przewidziana dawka. Ponadto nie zaleca się przyjmowania jednocześnie różnych preparatów, a wszystkie stosujemy do czterech dni. Jeżeli ból nie ustąpi, odwiedźmy lekarza.

Jeżeli nie narzekamy na ostry ból, lecz na wysuszenie i drapanie, możemy wybrać preparat oparty na środkach roślinnych nawilżających i łagodzących, np. na bazie prawoślazu lekarskiego (Gardlox), porostu islandzkiego (Isla) lub ekstraktu z propolisu (Propolki).

Istnieją preparaty składające się ze środka dezynfekującego w połączeniu ze środkiem znieczulającym (Orofar max, Gardimax Medica). Środki znieczulające działają krótko, więc należy je przyjmować kilka razy dziennie, średnio co 4 godz. Nie wchodzą w interakcje z innymi lekami, bo działają na powierzchni błony śluzowej. Natomiast bezwzględnie należy ich unikać w III trymestrze ciąży.

Flurbiprofen (Strepsils Intensive), który należy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych, cechuje się wysoką skutecznością, ale ma znacznie więcej przeciwwskazań niż pozostałe preparaty. Nie można tego środka stosować w przypadku czynnej choroby wrzodowej przewodu pokarmowego, a także nadwrażliwości na flurbiprofen, ibuprofen i kwas acetylosalicylowy. Dlatego lek ten stosujemy tylko przy ostrym bólu gardła u osób powyżej 12. roku życia.

Zbólem gardła można sobie radzić także domowymi sposobami – płucząc je naparem z szałwii lub roztworem soli.

Jeśli prócz bólu gardła mamy gorączkę powyżej 39,40C, która nie mija po kilku dniach, wysięk z migdałków, powiększone węzły chłonne, znaczne trudności w połykaniu lub wysypkę, koniecznie należy odwiedzić lekarza.

Reklama