Anielskie Konsylium – Duszności i ból w klatce piersiowej

PYTANIE: Odczuwałam duszność i ból w klatce piersiowej, ale w  badaniu ekg okazywało się, że serce pracuje prawidłowo. Do dziś nie rozumiem, dlaczego tak się stało i czy sytuacja może się powtórzyć, bardzo się niepokoję – pyta Barbara Marciniak z Ustki.

ODPOWIEDŹ: Istotnie jest tak, że chociaż bóle w klatce piersiowej występują u ludzi stosunkowo często, nie zawsze muszą świadczyć o chorobie serca. Bóle o charakterze kłucia zlokalizowane po lewej albo prawej stronie klatki piersiowej i nie związane z wysiłkiem mogą być nerwobólami. Prawdopodobnie to się właśnie pani przydarzyło. Nerwobóle pojawiają się pod wpływem długotrwałego stresu, najczęściej zresztą wtedy, kiedy stres minie.
Podobnie pieczenie wzdłuż przełyku nasilające się w pozycji leżącej i po jedzeniu nie świadczy o problemach z sercem, lecz występuje w refluksie żołądkowo-przełykowym. Jednak baczną uwagę należy zwrócić na ból o charakterze pieczenia, dławienia lub rozpierania za mostkiem. Zwłaszcza jeśli nasila się po wysiłku i ustępuje po odpoczynku. Jest on ważnym objawem choroby wieńcowej, więc zlekceważony i nieleczony może doprowadzić do zawału mięśnia sercowego. Pamiętajmy o tym, zwłaszcza że zawały coraz częściej występują u osób w młodszym wieku, aktywnych zawodowo, które „nigdy wcześniej nie chorowały”.
Koniecznie powinniśmy udać się do lekarza, jeśli zauważymy u siebie podwyższone wartości ciśnienia tętniczego, którym mogą towarzyszyć bóle i zawroty głowy, senność, szumy w uszach oraz zmęczenie.

Kolejnym objawem, którego nie wolno zlekceważyć, są zaburzenia rytmu serca. Same w sobie nie są chorobą, raczej objawem choroby serca lub innych narządów. Lekarz kardiolog powinien jak najszybciej zdiagnozować rodzaj i przyczynę arytmii i zaproponować leczenie. Część tego typu zaburzeń wywołuje groźne dla życia zaburzenia przewodnictwa w sercu, na skutek których może dojść do zatrzymania krążenia.

Większość pacjentów nie zdaje sobie sprawy także z tego, że każde omdlenie powinno być skonsultowane przez kardiologa i neurologa. Wszelkie schorzenia objawiające się utratą przytomności stanowią zagrożenie życia. Im szybciej dowiemy się, jakie są przyczyny omdleń, tym łatwiej będzie zapobiec wystąpieniu dalszych powikłań sercowo-naczyniowych. Do ważnych objawów, których nie wolno bagatelizować oraz które powinny być skonsultowane z kardiologiem, zalicza się również: obrzęki kończyn dolnych, obniżenie tolerancji wysiłków, duszność i suchy kaszel. Pamiętajmy, że choroba może zaczynać  się powoli, każdy sygnał wysyłany przez nasz organizm jest ważny.

Autor: dr n. med. Piotr Salomon, specjalista chorób wewnętrznych, kardiolog.

Masz problem ze zdrowiem? Zadaj pytanie naszym ekspertom wypełniając formularz.

Program Anielskie Konsylium wspierają poradnie kardiologiczne Kardio-Medical.

KARDIO_MEDICAL_LOGOTYP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *